Status – brigádník

Tento článek je velmi dlouhý a pro jeho přečtení potřebujete více času, než je zde zvyklé. Budu rád, když vás to neodradí a úspěšně se prokoušete až na konec. Ve článku se dozvíte to nejduležitější dění kolem mé osoby za poslední měsíc.

Už od začátku čtvrtého ročníku jsem měl jasný cíl – o prázdninách (které mám skoro 4 měsíce dlouhé) si vydělat na notebook. V září totiž nastupuji na vysokou školu – konkrétně se jedná o ČVUT v Praze, fakulta elektrotechnická (FEL) a studijní program Elektrotechnika a Informatika (EaI). První ročník je společný pro všechny obory z tohoto studijního prohramu a tak se samotný obor pak volí před nástupem do druhého ročníku. Jak jistě víte, notebook není levná záležitost. Zvláště při mých požadavcích a nárocích. I když jsem přemýšlel nad notebooky za 40 000 Kč a více, tak je jisté, že si takovýto notebook nepořídím. I kdybych na něj totiž vydělal, tak si raději nějaké peníze nechám na samotný život studentův v Praze. Myslím si, že notebook za cenu kolem 25 000 Kč bude ideálním kompromisem mezi požadavky, cenou a výkonem.

Ptáte se, jak chci tolik peněz vydělat? Prací, samozřejmě :D. Žádné dovolené, volna, užívání si. Prostě nic, jen makat. Nejprve jsem zkusil brigády přes pracovní agenturu INDEX NOSLUŠ (podrobněji níže). V červnu jich bylo dost a tak jsem nic víc neřešil. Bylo mi však jasné, že až skončí školní rok i ostatním školákům (tedy těm, kteří letos nematurovali 🙂 ), tak se po brigádách jen zapráší a tak jsem někdy chodil na dvě brigády denně. Samozřejmě jsem si vedl „statistiku“ a tak vás teď mohu zahrnou čísly. Za červen jsem odpracoval 14 dní, což činilo 114,75 hodin práce a od agentury jsem to měl v 19 brigádách. Z toho plyne, že hned pět dní jsem měl brigády dvě. Mnozí z vás, kteří o tom věděli, jste mi říkali blázne. Ano, bylo to bláznovství, ale rozhodně toho nelituji. Nějak jsem to zvládnul a výraznější následky to snad nemá a mít nebude. Ale pojďme ještě zpět k číslům. Za těch 14 dní jsem vydělal celkem 5 610Kč (čistého). Když to rozpočítáme, tak průměrně jsem za den vydělal 400kč čistého.Průměrná hodinová mzda tak činí rovných 49 Kč (opět čistého), což není žádný zázrak, ale na to, že je to výdělěk přes agenturu, která mě pěkně škubala, je to velmi slušné. A teď se pojďme podívat na jednotlivé brigády podrobněji:

MadetaPrvní brigáda byla v podniku Madeta. V agentuře byla brigáda nazvaná jako balení zboží. Zboží se také balilo (nečekaně) a to konkrétně pro řetězec Makro (a také pro jeho slovenskou variantu Metro). Takové balení spočívalo v tom, že se k balící lince přitáhla paleta s již hotovými výrobky. Toto zboží se muselo vyndavat z krabic a po více kusech se to balilo do fólie – těžko se to detailněji popisuje na blogu… Výrobky se ve fólii zavařily svářečkou fólií (nicméně ne takovou, jakou máme běžně doma) a pak projely linkou, kde na ně foukal teplý vzduch – fólie byla totiž smršťovací a tak se to balení krásně stáhlo a drželo pevně. Hodinová mzda zde byla 55Kč na hodinu (hrubého). To moc není, ale když vám řeknu, že se pracovalo tak 4-5 hodin, 1 nebo 1,5 byla přestávka a mohl jsem jít třeba o dvě hodiny dřív domů (ikdyž jsem měl napsáno, že jsem pracoval 8 hodin), tak to už tak špatně nezní, že. Práce nebyla moc fyzicky náročná. Jen ten čas moc neutíkal. Naštěstí tam chodilo brigádníků více, většinou vysokoškolačky, takže se dalo docela dobře zabavit. Zvláště s jednou brigádnicí, Simčou, jsem si velmi dobře rozuměl. Spolu jsme vytvořili hvězdný tým v balení a protože pro nás byly přestávky moc dlouhé, tak jsme šli dělat vždy společně, zatímco ženský ještě drbaly a svačily. Docela zajímavé, když pracují pouze dva brigádníci a zaměstnankyně se flákají… Na obrázku níže se můžete podívat, jak taková linka na balení vypadá – v popředí starší a pomalejší typ, vzadu nejnovější a nejrychlejší linka.

Madeta

PPLProtože brigáda v Madetě nebyla v agentuře na každý den, tak jsme musel zvolit i jiné brigády. Konkrétně se jednalo o vykládání (od 5:30 do 9:30) a nakládání (od 14 do 22 hodin) náklaďáků v přepravní společnosti PPL. Za vykládní byla stanovena mzda 195Kč hrubého za tři hodiny práce, za nakládání zase 60Kč hrubého na hodinu. Vykládání mělo pro mě tu nevýhodu, že jsem kvůli špatnému spojení z naší obce musel vstávat už ve 4 hodiny a pak 45 minut čekat, než do PPL dorazí první osoba, která otevře. Vykládat nebyl ani takový problém. Tedy pokud jsem nedostal k vyložení náklaďák plný pneumatik (svázany jsou vždy dvě k sobě), případně balíčků s hmotností 50 kg. To člověka docela rychle odrovná. Zboží se vykládá na výsuvné pohyblivé pásy. Zboží pak jede dále po automatizované lince, kde je automaticky přečten čárkový kód na krabici (díky tomu vám pak ve sledování zásilky na internetu naskočí, že byl přijat v tom a tom depu). Z této linky si balíky poté odebírají samotní řidiči, kteří je pak rozvážejí. Nakládání je přesně opačný proces – řidiči zboží přivezou, to se zváží, označí a po lince putuje k pásům vedoucím do nákladních automobilů. Tam se musí balíky velmi dobře skládat, což je náročné nejenom fyzicka, tak i časově – když je člověk pomalý, tak ho další balíky prostě zavalí. Když jsou náklaďáky plné, zavřou se, zaplombují se a putují do centrálního skladu v Praze, kde se poté znovu roztřídí a rozvezou na správná depa. Nikdy bych nevěřil, že se denně do Českých Budějovic přiveze tolik zboží a také tolik vyveze. Denně jsme totiž vykládali přes 4000 balíků! Nakládali jsme jich o něco méně, ale díky tomu, že v ČB je sklad a sídlo firmy TV Products a že mají teď ve slevě bazény, tak taková písková filtrace se 40kg písku dá docela zabrat. Zvláště, když jich člověk skládá kolem stovky hned za sebou… Prostě hrůza. Opět si můžete prohlédnout fotky:

PPL

Dvě linky se sbíhají, projedou skenovací bránou a dále pokračují k pásům, které vedou do jednotlivých náklaďáků.

PPL

Pás vytažený do nákladového prostoru a ukázka pečlivého skládání – viditelné díry se musí ještě vyplnit menšími krabičkami.

PPL

Pohled na pás z nákladového prostoru. Toto uvidíte, když budete nakládat/vykládat.

Jakmile začaly prázdniny všem školákům, tak v agentuře nebyly žádné brigády. Nebylo to ani z důvodu, že by mi je všechny vyfoukli nahrnuvší se školáci, ale hlavně proto, že si podniky zajistili brigádníky mimo agentury, případně se domluvily s těmi brigádníky, kteří chodili přes agenturu, na smlouvě na prázdniny. Proto jsem začal obcházet město a „trapně“ se vyptával ve většině obchodů, jestli neshání brigádníka. Bohužel nikde neměli zájem nebo sháněli lidi do trvalého pracovního poměru. Nakonec se však přeci jen zadařilo a tak mám brigádu na celé prázdniny i část září.

DatartPtáte se, kde dělám? Jsem prodavačem elektra v prodejně Datart. Prodejnu naleznete v Mercury centrum (je to zároveň i autobusové nádraží). Pokud budete mít čas nebo chuť, tak přijďte, prodám vám cokoliv z černého nebo šedého elektra. To je totiž část, ve které je mé pole působnosti. Akorát k televizím se moc nehrnu, neboť jich je opravdu hodně a zas tak moc dobře se v nich nevyznám. Vždy jsem nadával na prodavače, že se nevyznají ani v tom, co prodávají. Nyní je naprosto chápu, soucítím s nimi a patřím mezi ně. Je doslova nemožné znát všechny informace o všech produktech. Proto se občas musím podívat na internet, abych požadované údaje zjistil. I přes to je spoustu zákazníků, co dokáží jednou jedinou otázkou poslat prodavače do kolen. Třeba dnes jsem prodal minivěž. Chlápek jí chtěl, ale měl ještě jednu otázku, na kterou jsem nenašel odpovď ani na Googlu. Chtěl vědět, zda daný typ minivěže Sony umožňuje vytvořit program z hudebního CD (pro neznalé – umožňuje to poskládat si samotné přehrávání. Tedy určit, aby CD začalo hrát např. šestou písničkou, pokračovalou druhou, osmou atd.). Takovéto dotazy opravdu zbožňuji. Co mě však mile překvapilo bylo to, že software v počítačích (na pokladnách a pracovištích) je od firmy Microsoft! Konkrétně se jedná o aplikaci Microsoft Business Solutions – AXAPTA. Když koukám na tento software do vyhledávače, tak zjišťuji, že máme nějakou zastaralou verzi. Nicméně funguje velmi obstojně. Dá se očekávat, že z prodávání v Datartu přinesu více článků, protože se člověku přihodí zajímavé situace. Například prodej zboží cizincům je příběh sám pro sebe. Ale o tom až jindy… A aby toto nebyla jediná brigáda bez fotografie, tak přidám jednu i zde:

hraní na PS3

Když je dlouhá chvíle bez zákazníků, tak přijde vhod PlayStation 3 a jeho bezdrátové ovladače. Konkrétně zde je hra GTA4. Vzdálenost té plasmy od našeho prodejního pultu (nazývaného bazén) je cca 5 nebo 6 metrů.

Doufám, že jsem vás v průběhu čtení moc neotrávil a že jste dočetli až sem. Věřte, už jste na konci :). Zde končím s psaním já a nechávám prostor pro vás v komentářích. Jak se chystáte trávit léto vy? Je snad někdo takový „blázen“ jako já?

10 komentářů u „Status – brigádník

 1. Tonda

  Nic? Jen makat? 25k? Čtyři měsíce? Nepřeháníš? Zas tak těžký vydělat 25k neni, pokud ovšem 80% výplaty nenecháš v Lucerně. 🙂

  Jinak když čtu ty tvoje čísla, tak mě ještě víc štve, že se mi nepovedlo nic najít tady na zeleným ostrově (už to vzdávám). To je fakt otročina ty brigády v ČR, ale asi mě to taky čeká.
  Co se týče tý práce na plný úvazek, klidně bych do toho šel, po třech měsícíh můžeš odstoupit. Sice někoho trošku naštveš, že bude muset shánět někoho jinýho, ale aspoň by to mohla bejt trošku normálnějc placená práce. Tady v Irsku jsem se naučil, že musí bejt člověk trošku otrkanej a neřešit pořád komu uděláš jakej problém, když to nakonec ani zas tak velkej problém neni. Aneb: Máte s tím nějaké zkušenosti? Ale jistě, dělal jsem to dva roky. :))

 2. Evča

  Šikovná brigáda, pohodová. Tak tuto funkci zrovna naše Sony věž má, myšleno PROGRAM. Je to dobré pro výběr skladeb na kazetu, už to samozřejmě moc nepoužíváme, ale v autě ještě zůstalo autorádio na kazety a tak se někdy dělaly výběry. Ukazuje vybrané skladby a jejich časy + celkový čas výběru.

 3. Scotty

  2 Evča: Má to i moje asi osm let staré přenosné rádio Sony. Ale když přijde zákazník, tak mu nemůžu zaručit zda to ta věž má nebo ne. Přeci jen bych kvůli tomu musel asi jít na sklad pro návod a celý ho projít. A to by zabralo tak 30 minut… To by se zákazníkům (a šéfovi) asi moc nelíbilo.

 4. Scotty

  2 Najja: Nevím, co je na tom tak „krásného“. Věk je docela problémový, ale lokalita…? Myslím, že když někdo opravdu hodně chce, tak si něco najde. Vždycky jsem říkal, že sehnat brigádu v Budějovicích bez známostí nejde. A jak vidíš, „ponížil“ jsem se na obcházení obchodů a pomohlo to. Zkus to taky, třeba budeš mít štěstí – prodavaček je stálý nedostatek.

 5. Scotty

  2 Evča: Není to práce, kterou bych chtěl v životě dělat. Nijak extra mě to nebaví a žádná sranda to také není. Ale že bych byl nějak nespokojen, to se asi říci nedá… (Nerad bych tady začal polemizovat nad tím, co bych v životě chtěl dělat, tak do toho prosím nerejpej 🙂 )

 6. Kevin

  Was a great idea with the translation tool… So if i can believe the Google Translation, you’re looking for a 40 000 EUR Laptop? Sounds little bit expensive… Are you rich? 😉 But if you want to buy a laptop buy a Macbook Pro mate! 😀 hihi

  I’m in the office now… that’s the only reason… why there’s an ugly windows logo in my comment!

 7. Scotty

  2 Kevin: No, I want notebook for 25 000CZK – it is around 1 060 EUR. 🙂 And you know that my notebook will be with Windows Vista 😀

 8. Pepíno

  Dávejte si pořádný pozor, pokud budete nasazeni jako brigádníci agentůrou do DPD. Může se Vám přihodit něco jako mě. Dostal jsem padáka za nevyhovující výraz „nenasazence“ a DPD začalo agentůře vyčítat mou nenasazenost v práci, kam se ráno muselo vstávat ve 4:30.
  Druhý den normálka výpověď a tak stejná písnička pořád dokola.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *