Moje první volby

17. a 18. října se uskutečnily volby do krajských zastupitelstev. Jen v Praze se volilo do Senátu. Jelikož to byly první volby poté, co jsem dosáhl plnoletosti, tak jsem dostal možnost se voleb zúčastnit jako volič. Když jsem ve čtvrtek večer přijel z Prahy, již na mě čekala obálka s volebními lístky.


Obsahem obálky byl první list, který oznamoval, že mám v ruce lístky pro volby do zastupitelstva jihočeského kraje a dále zde byla čísla jednotlivých volebních lístků (1, 3, 12, 18, 19, 21, 25, 33, 37, 42, 47, 48, 53). Na dalším listě byl popsán způsob hlasování. Vše tam bylo naprosto pochopitelně popsáno a tak jsem se divil, že podle článků na zpravodajských portálech měli největší problémy s volením prvovoliči. Pokud tedy lidé neumí ani číst, raději by ani volit neměli. Dále v obálce byly samotné volební lístky. Jedna strana měla velmi zajímavý název. On to snad není ani název, on je to spíše volební program v názvu. Divil bych se, kdyby si kandidáti pamatovali jméno strany. 🙂 A jaké že to byly strany, které jsem mohl volit? V jihočeském kraji jsme mohli volit následující strany (číslo je shodné s tím, co bylo na volebním lístku – číslo se losovalo a platilo pro celou republiku):

 • 1 – Komunistická strana Čech a Moravy
 • 3 – SNK Evropští demokraté
 • 12 – Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová
 • 18 – Strana zelených
 • 19 – Moravané
 • 21 – Dohoda pro změnu
 • 25 – Doktoři (za uzdravení společnosti)
 • 33 – Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa
 • 37 – SDŽ – Strana důstojného života
 • 42 – Volte Pravý Blok – stranu za snadnou a rychlou ODVOLATELNOST politiků a státních úředníků přímo občany, za NÍZKÉ daně, VYROVNANÝ rozpočet, MINIMALIZACI byrokracie, SPRAVEDLIVOU a NEZKORUMPOVANOU policii a justici, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET, kandidující s nejlepším protikriminálním programem PŘÍMÉ demokracie VY NEVĚŘÍTE POLITIKŮM A JEJICH NOVINÁŘŮM? NO KONEČNĚ! VĚŘME SAMI SOBĚ!!! – ale i s mnoha dalšími DŮVODY, proč bychom měli jít tentokrát VŠICHNI k volbám, ale – pokud nechceme být ZNOVU obelháni, podvedeni a okradeni – NEVOLIT žádnou parlamentní stranu vládnoucí (post) komunistické kriminální fízlokracie!!! – jenž žádá o volební podporu všechny české občany a daňové poplatníky, kteří chtějí změnit dnešní kriminální poměry, jejichž jsme všichni obětí, v jejich pravý opak! V BOJI MEZI DOBREM A ZLEM, PRAVDOU A LŽÍ, NELZE BÝT NEUTRÁLNÍ A PŘESTO ZŮSTAT SLUŠNÝ!!! Proto děkujeme za Vaši podporu!!!
 • 47 – Občanská demokratická strana
 • 48 – Česká strana sociálně demokratická
 • 53 – Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví

Když jsem si tyto volební lístky prolistoval, absolutně jsem nevěděl, komu mám dát svůj hlas. Jít k volbám jsem byl rozhodnut, neboť zastávám názor, že pokud volit nepůjdu, tak je to jako dát hlas komunistům. V podstatě jsem uvažoval, zda dát hlas ODS nebo ČSSD. Abych byl upřímný, v ČB jsem jen na víkendy a žádné politické programy jsem neviděl. Vše co jsem viděl, byly billboardy ve městě a kolem silnic. ODS na nich vedle tváře hejtmana jihočeského kraje Zahradníka zdůrazňuje jihočeské hodnoty (pouze těmito dvěma slovy, ale jaké doopravdy jsou?) a ČSSD všude ukazuje buď mladou tvář jejich kandidáta Zimoly nebo obří NE. U toho je vždy připojen nějaký nápis. Matně si vzpomínám na hesla NE poplatkům u lékaře; NE privatizaci nemocnic a další podobná.

Rušení poplatků a ne privatizacím nemocnic bylo na billboardech většiny stran, co jsem si tak v Českých Budějovicích všimnul. Co se týče poplatků u doktora, tak ty mě nijak netrápí – každý půl rok chodím k oční a zubařce na kontrolu a těch 30 Kč mě nijak nevytrhne. Jen si myslím, že by spíše měli jít do státní kasy, než do kapsy doktora. Nicméně pokud nám některá strana slibuje zrušení poplatků v krajských volbách, tak to znamená jediné – obrat kraj o peníze. Hejtman a jeho strana nemůžou zákon zrušit, pouze může za občany kraje tyto poplatky hradit z krajských peněz. A ty v jihočeském kraji potřebujeme na stavbu dálnice (ani nevím, jestli se platí z krajských či státních peněz, ale to je buřt). S privatizací nemocnic nesouhlasím, přeci jenom by to mohlo znamenat, že někteří občané by si léčení nemohli dovolit. Jestli by to ale přineslo nějaké zlepšení služeb nebo tak něco nevím, ale řekl bych, že moc ne.

Ale zpět k volbám. Jedinou osobou, která mě něco říkala (pokud opomenu otce mého spolužáka ze základky kandidujícího za ČSSD asi na 12 místě) byl současný hejtman jihočeského kraje, pan Zahradník. Zimola za ČSSD je údajně starosta Nového Bydžova (nebo kde) a tam údajně postavil sídliště pro Holanďany. Nevím, Holanďanů je v létě v jižních Čechách jako máku, na Lipně mají svojí marinu a jestli se pro ně ještě něco bude budovat, tak moc šťastný nebudu. V jejich lipenské marině mají krásné apartmány a jak je využívají – celoročně je pronajímají za nehorázné peníze a v létě sem přijedou na dva týdny.

Již v pátek večer jsem se do volební místnosti vypravil. Pro jistotu jsem si sebou vzal všechny hlasovací lístky, co kdybych si cestou něco rozmyslel. Po příchodu do volební místnosti jsem předložil občanský průkaz, aby mohli ověřit mou totožnost a bydliště. Poté jsem dostal šedivou volební obálku a šel za plentu do ní vložit hlasovací lístek. Za plentou jsem si hlasovací lístky rozložil a naposledy rozmyslel, po kterém šáhnu. V ruce mi nakonec skončil volební lístek ODS (úmyslně, nešlo o losování či jinou loterii 🙂 ). Obálku jsem zalepil (pořád nevím, zda se zalepit měla nebo ne) a vhodil do urny. Když jsem vyšel z obecního úřadu, kde byla volební místnost, tak akorát začínalo pršet. A aby toho nebylo málo, tak o pár hodin později HC Mountfield prohrál domácí zápas poté, co půl zápasu vedl. Dostali jsme dva góly v rozpětí 16 vteřin a bylo po zápase. A v sobotu další rána – mapa České republiky je oranžová a Parouback se usmívá…

10 komentářů u „Moje první volby

 1. Téra

  souhlasím s prvním komentem – udivilo mě, že se rozmýšlíš mezi čssd a ods, protože nechceš dát hlas komoušům xxx čssd a ods k sobě mají daleko jako merkur a pluto; a naopak čssd a komunisti asi jako bys kamenem dohodil, takže jsem s napnutím četla, komu jsi nakonec dal hlas. máš štěstí;) btw obálky nezalepovat!

 2. Petr

  Jsem jeden z těch, co litujou, že nevolili – byl bych volil ODS. Inu, že jsem přijel v pátek domů na noc a dopoledne prospal neomlouvá…

 3. Veronique.in.chains

  Obálky se nelepí, z vlastní zkušenosti vim, jak to při sčítání šíleně zdržuje… Je zajímavý, že sme každýmu voliči řekli, aby nelepil, a stejně jich tak třetina zalepená byla..

 4. Šárka

  Přijde mi zvláštní rozhodovat se mezi ČSSD a ODS, protože jedna strana je levicová a druhá pravicová. Přitom bych řekla, že je možné být levicově, nebo pravicově zaměřený, ale některé myšlenky pravice (především ODS) se vylučují s myšlenkami levice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *