WUG: Vývoj aplikací pro WP 7.5

Na konci března se v pražské pobočce Microsoftu konala přednáška věnovaná vývoji mobilních aplikací pro přístroje s operačním systémem Windows Phone 7.5. Celou akci pořádal WUG (Windows User Group) a jakožto začínající vývojář jsem na akci nemohl chybět!

Přednášející nebyla jedna osoba, ale dokonce dvě! Kromě “WUG klasiky”, tedy Davida Gešvindra, se prezentování ujmul i Jaromír Lešo, autor aplikace Flowdly. Celá akce trvala více než tři hodiny a tak jsem si myslel, že se mnoho nového nedozvím a vše bude koncipováno pro začátečníky. Jak jsem se ale zmýlil! Už u druhého bodu (návrhu UI) jsem byl poučen o MetroGridHelper – pomocníka (“vrstvu”), který vám pomůže správně rozvrhnout komponenty a to nejen co se pozice týče, ale také samotné velikosti. A to byl jen začátek. Zde se můžete podívat na osnovu celé prezentace:

  1. Úvodní informace o platformě, vývojových nástrojích a Marketplace
  2. Základy návrhu UI
  3. Navigace a životní cyklus aplikace
  4. Síťová komunikace
  5. Práce s daty
  6. Multimedia, stahování dat na pozadí
  7. Senzory, Live Tiles, agenti běžící na pozadí
  8. Novinky v aktualizaci Mango Refresh

Co se mně opravdu líbilo byl fakt, že téma bylo nejprve vysvětleno od základu a poté bylo řečeno několik tipů pro zkušenější. David Gešvindr tak například ukázal, jak bude fungovat aplikace WUGu pro mobilní telefony včetně příkladu, jak dokázal i za pomoci XML minimalizovat objem přenášených dat. Radost vidět lidi, kteří nad podobnou “banalitou” přemýšlejí a mají řešení.

V žádné ze svých aplikací nepoužívám Live Tile (tedy živou dlaždici, obdobu widgetů známých z Androidu), protože jsem se bál nároků na implementaci. Jaromír Lešo však během chvíle ukázal, že obavy jsou zbytečné a živá dlaždice je poměrně jednoduchá na implementaci.

Rozhodně nelituji čas strávený na této přednášce (plus dopravy přes celou Prahu). A jako milý bonus bylo občerstvení zdarma – nápoje jsou v Microsoftu klasikou, ale WUG nakoupil i čerstvé bagety! Pokud vás zajímá více o vývoji pro Windows Phone, tak si prostudujte materiály z přednášky (měl by být i záznam, neboť se akce natáčela) nebo si udělejte čas a vyrazte do Brna, kde bude opakování této přednášky již 17.4. Registraci a více informací naleznete ZDE.

Windows User Group nepořádá akce jen o Windows Phone – koukněte na jejich web a plánované (či již ukončené) akce, je z čeho vybírat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *