Windows 7 – pro veřejnost a zdarma

A je to tady. Nejočekávanější IT produkt tohoto roku byl předvčírem uvolněn pro předplatitele MSDN jako testovací beta verze. Hned po vydání Microsoft uvedl, že tato beta verze bude již brzy k dispozici i pro normální veřejnost. Jen co Microsoft ustál prvotní nápor testerů o download, uvolnil tuto betu široké veřejnosti. To vše se událo již včera v podvečer. Microsoft o tom samozřejmě informoval tiskovou zprávou. Já samozřejmě nezahálel a jako příznivec produktů Microsoft tuto beta verzi stáhnul.

K dispozici máme jak verzi 32-bitovou, tak i tu 64-bitovou. Podle mé vlastní zkušenosti, a i podle zkušeností dalších osob, jsou problémy se stažením 32-bitové verze. Ale třeba je to jen zvýšeným náporem a časem to bude bez problémů. Stahovat tedy můžete zde:

Windows 7 x86 Beta (32-bitová verze), 2.44 GB

Windows 7 x64 Beta (64-bitová verze), 3.15 GB

Současná verze je označena jako build 7000. Přiznám se, již dříve jsem upirátil build 6801 a testoval jej na notebooku ve virtuálním stroji. Byla v tom čistě jen zvědavost a hlavně touha po multidoteku na mém TabletPC. Jak jsem ale později zjistil, žádný program pro virtualizaci není schopný multitouch nabídnout a tak jsem si neověřil, zda to můj tablet zvládne. Stále proto přemýšlím nad čistou instalací, ale tu nechci dělat na současný disk. Možná zkusím instalaci Windows 7 na USB disk a hned poznám, jestli multitouch funguje.

Už při testování beta verze Windows 7 (tedy ten build 6801) jsem byl velmi mile překvapen vstupními panely pro TabletPC. Nejen, že vstupní panel konečně rozpoznává češtinu a to poměrně bezchybně (ve Vistách nelze pod CZ layoutem ani psát, lze využít pouze virtuální klávesnici), ale dokonce přibyl i speciální vstupní panel pro psaní rovnic. Ten poté rukou napsané vzorce převede do standardu Math XML, který podporuje většina matematických aplikací. Mimojiné podpora pro Math XML je i v kancelářském balíku MS Office 2007, takže není problém vzorec snadno nakreslit (třeba i myší, pokud nemáte tablet) a vložit třeba do Wordu.

Je zajímavé, že se každý rozplývá nad rychlostí tohoto systému, protože mně nijak rychlý nepřijde. Rozhodně není rychlejší než Visty, které taktéž používám. Na mém TabletPC i na počítači mám Windows Vista Home Premium ve 32-bitové variantě. Windows 7 jsem testoval na TabletPC (tam byl ve virtuálním stroji 32-bitový build 6801) a dnes jsem na počítač nainstaloval 64-bitový build 7000. Ano, je to moje první setkání s 64-bitovým operačním systémem (samozřejmě, viděl a používal jsem ho už dříve, ale nikdy jsem ho neměl na svém počítači). Je tedy pochopitelné, že na tabletu ve virtuálním stroji nemůže tento systém běžet nějak rychle (zvláště, když nemá ovladače), ale na počítači jsem od něj očekával více. I mé Visty jsou totiž rychlejší! Nicméně i přesto jsem mile překvapen a mohu prohlásit, že jsem se zamiloval. Láska na první pohled.

A co že mě tak chytlo? Instalace. Na zpravodajských serverech se sice píše o značném zrychlení, nicméně u mě to bylo víceméně stejné jako Visty. Ale jen do prvnotního spuštění systému. Systém naběhl… a neměl žádné prehistorické rozlišení! Hezky měl nastaveno nativní rozlišení monitoru! A to není vše. Ihned jsem spustil správce zařízení, abych zjistil, kolik ovladačů je potřeba nainstalovat. Po otevření se zobrazilo asi 8 neznámých zařízení. Než jsem na některé z nich stihl kliknout, okno se obnovilo. A hle, počet zařízení byl najednou nižší. Opět se opakovala situace – okno se tak obnovilo ještě asi třikrát. Počkal jsem si, až se situace uklidní a tak, když se okno přestalo samo refreshovat, jsem si vše prohlídl. Ze seznamu zmizela všechna neznámá zařízení! Ano, je to tak. Zhruba minutu po čisté instalaci systému vše bylo plně funkční a všechny komponenty měly ovladače. A to včetně combo TV tuneru, se kterým vždy bývají problémy! Věc, která mě doslova posadila na prdel. Opravdu ještě někdo chce dnes strávit celý den nastavováním v Linuxu?! Já opravdu ne. S takovýmto systémem a instalátorem se budou skládat počítače jedna báseň!

Dále mě dostalo přepracované Windows Media Center. Došlo k zvětšení velikosti písma, což mě na LCD monitoru trápit nemusí, ale hlavně si WMC výborně poradilo s mým tunerem. Narozdíl od Vist, kde používám originál ovladače od Leadteku, si WMC s nějakými vlastními ovladači poradilo nejen s digitálním tunerem, ale i s tím analogovým. Hledání kanálů bylo rychlější než pod Vistou a  tak jsem již brzy mohl sledovat televizi. Kanály jsou řazeny postupně, nejprve analogové a poté digitální a lze mezi nimi bez problémů přecházet. Co se týče televizního programu, tak ten nyní funguje na všechny stanice s identifikovaným názvem, nejen tedy na pár vybraných.

Windows 7 build 7000 mě mile překvapil, Co se však týče pokroku, není pro mě nijak výrazný, ale více ukáže až čas. Je tu několik zajímavých featurek, se kterými se dá pěkně vyblbnout (zobrazení plochy skrze otevřená okna apod.). O tom ale psát nechci, tak koukněte na toto video z veletrhu CES, který právě běží v Las Vegas. Pokud neumíte anglicky, tak se nemáte čeho bát. Živě.cz připravilo k videu české titulky, nicméně angličtina je to jednoduchá a nádherně srozumitelná. Tak teď už jen link na video. To si můžete pustit zde – živě.cz

U Windows 7 se také projevila první velká chyba – při přehrávání MP3 souborů ve Windows Media Playeru (už ve verzi 12) dochází k poškození samotných MP3 souborů. Pokud se tomu chcete vyhnout, nainstalujte si tuto opravu.

5 komentářů u „Windows 7 – pro veřejnost a zdarma

 1. Scotty

  @Tonda: Ano, je to dlouho známý fakt – http://www.zive.cz/Bleskovky/Betaverze-Windows-7-poskozuje-MP3-soubory/sc-4-a-145127/default.aspx
  A proč by to měla být síla? Je to betaverze, je určená k tomu, aby se na chyby přišlo a byly odstraněny předtím, než se systém dostane mezi lidi. A co je hlavní, nikdo tuto informaci nezatajoval. Ani MS v tiskovce a rychle vydaný update vše napravil. Myslím, že kdo chce tento systém ZDARMA otestovat či používat, minuta na stažení a instalaci updatu ho nezabije. Zvláště, když spoustu času ušetří tím, že nemusí instalovat ovladače…

 2. Tina

  S těma ovladačema je to fakt paráda. Co mám notebook, tak jsem třikrát přeinstalovávala systémy a i když jsem měla ovladače, které jsem mít měla tak než se to všechno rozchodilo..

 3. Jirka P.

  Vsupní panel rovnic je fajn, funguje i překvapivě dobře ale ať hledám, jak hledám podporu českého písma na vstupním panelu na Tabledu PC jsem zatím nedokázal aktivovat. 🙁

 4. Scotty

  @Jirka P.: Pokud si dobře vzpomínám, je to stejné jako pod Vistama – tedy na vstupním panelu zvolit CS layout klávesnice (pokud je aktivována ve Windows, tak by měla bát aktivní i na vstupním panelu), poté samotný panel pro zapisování a pak stačí psát a mělo by si to s poradit i s diakritikou a českými znaky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *