Microsoft Fest 2011- konference s velkým K

Minulý víkend se v Praze konala již poněkolikáté konference s názvem Microsoft Fest. Letošní ročník opět přinesl rekordní návštěvu a dle odhadů pořadatelů přišlo kolem 600 osob. Což vzhledem k silně tematickému zaměření není vůbec špatné.

Když jsem se někomu zmínil o Microsoft Festu v předstihu, tak jsem se většinou dočkal reakce typu: “Microsoft? Blé! Tam určitě nepůjdu.” Vysvětlovat těmto lidem jejich omezenost je asi zbytečné plýtvání mého času, ale každému trochu inteligentnímu člověku musí být jasné, že v IT průmyslu to bez znalosti MS technologií bude mít člověk těžké. A nezáleží na tom, zda Microsoft milujete nebo nesnášíte.

Jak už jsem zmínil v perexu, tak tento ročník MS Festu byl rekordní co se návštěvnosti týče. Kromě toho byl rekordní i v počtu přednášek. Na dva dny bylo naplánováno celkem 38 přednášek a kromě jedné se všechny uskutečnily! V následující části článku bych se rád vrátil k pár přednáškám a také udělal drobné srovnání s konferencí WebExpo, kterou jsem nedávno také navštívil.

Vzhledem k zaměření obou konferencí nemusí být srovnávání příliš objektivní, ale přesto si neodpustím můj pohled. Jen pro informaci – WebExpo je konference zaměřená především na web a věci s ním spjaté. Organizuje jí jeden člověk a tým lidí, které si kolem sebe sežene. Platí se nemalé vstupné, v ceně je občerstvení (pití i jídlo) a na konferenci vystupují nejen čeští odborníci. Poslední ročník se konal v prostorách VŠE, dříve na ČZU. Konference MS Fest se poslední roky koná v prostorách MFF UK (“Matfyz”), organizaci zajišťují studenti této fakulty provázáni s Microsoftem (MSP – Microsoft Student Partneři). Neplatí se žádné vstupné, návštěvníci mají k dispozici pití zdarma (v minulosti bývalo i občerstvení) a přednášející jsou výhradně Češi a Slováci. Často přednášejí právě Microsoft Student Partneři z celé republiky.

I když na WebExpu bylo zhruba dvakrát více návštěvníků, tak si svou cenu vstupného neospravedlnilo. Navíc nebyl čas na networking (pokud nepočítáme frontu na oběd) či chvíle při přebíhání mezi přednáškovými místnosti rozesetými po VŠE. Ale o tom, co se mi nelíbilo na WebExpu, už jsem psal ve zvláštním článku. Zato konference MS Fest podobnými neduhy netrpí. Přednášky začínají a končí ve stejný čas. Přednášející jsou upozorňováni v předstihu, že se blíží konci jim vyhrazenému času a když jsou zahlceni dotazy, tak požádají o odchycení v průběhu dne, kdy ochotně zodpoví dotaz. A jelikož si člověk musí zajistit oběd sám, tak vzniká i výborný čas na networking. Není nic jednoduššího než si vytvořit vlastní (či se do nějaké přidat) skupinu, se kterou se v klidu nad jídlem můžete pobavit. Výhodou je jistě i samotné slovo Microsoft v názvu a odbornost všech přednášek. Odrazuje to drtivou většinu rádoby twitter celebrit, které obcházejí podobné akce a během přednášek checkují jen twitter a Facebook, což se projeví spoustou balastu na těchto sítích. Jak jsem predikoval ve svém tweetu během Google Developer Day v Praze, tak na twitteru v podstatě Microsoft Fest tiše prošuměl bez většího ohlasu.

A teď už jen k samotné konferenci. Celou sobotu jsem strávil na přednáškách věnovaným Windows Phone – mobilnímu operačnímu systému společnosti Microsoft, na který vsadila i Nokia. Přednášky byly více než zajímavé a pokrývaly vše. Od představení platformy samotné (Jirkou Hrmou ze Smartmania.cz a Filipem Řehoříkem z českého Microsoftu) až po vývoj v Silverlightu i XNA. Došlo i ke srovnání programování pro WP a Android a nejvíce ohlasu měla druhá přednáška René Steina, který se nevybíravě opřel do omezení a problémů, které Windows Phone pro vývojáře přináší. Ačkoliv si většina návštěvníků spíše stěžovala na příliš tvrdou kritiku, tak nejen pro mě to byl jakýsi wake-up call a zajímavé rozšíření mých vědomostí o (ne)možnostech programování pro tento systém.

V neděli se opět potvrdil fenomén posledních let, že na druhý den se nevrátí tolik lidí a návštěvnost je výrazně slabší než první den. Těžko říci, čím je to způsobeno. Zvláště, když v sobotu se konference zároveň pořádala ve třech místnostech, zatímco v neděli už to byly místnosti 4. Já jsem si neděli zvolil odpočinkovou a navštívil pouze tři přednášky. O to ale byly zajímavější. Na té první Štěpán Bechynský v krátkosti shrnul svou prezentaci na téma HTML5, s kterou objel roadshow nejen v ČR, ale i v Evropě. Následně ho vystřídal Slavo Furman a mluvil o vývoji Metro aplikací pro připravované Windows 8. Den jsem zakončil další přednáškou věnovanou budoucnosti. Tomáš Jecha ukazoval možnosti programování na PC s Kinectem, ke kterému Microsoft nedávno vydal beta verzi SDK.

Co se týče doprovodných akcí a možností, tak k dispozici byly 3 konzole XBox, jedna z toho dokonce s Kinectem. V sobotu si člověk mohl osahat nejnovější telefony s operačním systémem Windows Phone a to včetně dosud neuvedené Nokie Lumie 800. Ta byla zastoupena dokonce několikrát, protože Nokie měla vlastní stánek, kde telefon také předváděli. Microsoft také přivezl svůj automat na Office zdarma, který můžete vidět na videu výše. Asi největší atrakce však přicestovala z plzeňské ZČU – jednalo se asi o první veřejné představení SandyStation – interaktivní pískoviště snímané Kinectem. Stačilo trochu písku rozhrnout, Kinect sejmul výškový profil a následně vykreslil krajinu. Včetně tekoucí vody, aktivních sopek a podobně. Však si to prohlídněte na videu.

Jak jste asi pochopili, tak jsem z Microsoft Festu nadšený. A to už celý týden. Na to, že pár studentů dokáže bez vstupného připravit tak skvělou konferenci, se o ní vůbec nepíše ani nemluví. A to je škoda. Takže pokud vám nenaskakuje vyrážka při zaslechnutí slova Microsoft, tak si udělejte čas a přijďte za rok! Já tam budu…

3 komentáře u „Microsoft Fest 2011- konference s velkým K

  1. Štěpán Pernický

    Díky za článek. Rád jsem si ho přečetl. Bohužel jsem se zúčastnit nemohl, což mě hodně mrzí. Jinak myslím si, že důvodem, proč je druhý den už menší návštěvnost než ten první je, že spoustu lidí přijede z větší dálky a shánění noclehu v Praze už by bylo složitější a hlavně o něco dražší, takže si vyberou jeden pro ně nejzajímavější den a ten jedou.

  2. Pingback: Jak v ČR (ne)funguje reklamace | Weblog Tomáše Kápla

  3. R. Vajsar

    A nejlepši byla přednáška Visual FoxPro v éře Windows 8 od pánů Dudka a Víta, kterou neznalý návštěvník nedokázal ocenit. Jejich chyba. Háhá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *