Microsoft akademická roadshow na ČVUT v Praze

Včera, tedy v úterý 25.11., se v Praze na Karlově náměstí uskutečnila akademická roadshow společnosti Microsoft. Konala se na fakultě elektrotechnické v Trnkově posluchárně (KN:E126). Po chvíli jsem tuto posluchárnu nalezl a zjistil, proč jsou tyto přednášky jen pro 40 lidí – posluchárna byla velká jak učebna na střední škole a byly v ní stejné lavice a židle. Kapacita nakonec vůbec nebyl problém, protože nás, posluchačů, se tam sešlo asi 12 (z toho dvě holky – asi geečice 🙂 ), ikdyž na webu NetStudent, kde bylo nutné se přihlásit, bylo registrováno 19 osob.

Před posluchárnou jsem byl už půl hodiny před začátkem a tak jsem sledoval přípravy a poznával osoby známé z videozáznamů a fotek na technet blogu. Osobně jsem předtím viděl jen Štěpána Bechynského, který dorazil jako poslední. Co se samotného programu týče, tak ten vypadal takto:

 • Filip Řehořík (program, výhry, programy pro studenty)
 • Filip Řehořík (SQL)
 • Štěpán Bechynský (Office)
 • Karel Florian (IE8)
 • Petr Tichý (Novinky)
 • Vyhlášení výherců

Program to byl jistě zajímavý a pro lidi, kteří pravidelně nesledují MS přednášky (ať už živě nebo ze záznamu na internetu) i poučný.

Jako první tedy přišel Filip Řehořík. Začal mluvit o tom, co nás v těch třech hodinách čeká a nemine. Řekl o prospektech a dalších věcech, které si můžeme vzít u vchodu. Mezi těmito věcmi měla být i sleva zhruba 85% na sadu Office. Tuto slevu jsem si však ze samé radosti (viz konec článku) zapomněl vzít. Poté nás seznámil se soutěží Imagine cup a představil program DreamSpark. O tomto programu jsem četl už kdysi dávno a na videozáznamu z Microsoft Developer Days 2008 jsem zjistil, že už funguje i v ČR. O tomto projektu chystám samostatný článek, proto se tu o něm nebudu více rozepisovat. Poté pokračoval s ukázkou, která má být inspirací pro účastníky Imagine cupu – konkrétně ukazoval aplikaci, která měla v SQL uložené oblasti (na mapě – v GPS souřadnicích) a aplikace pomocí SQL dotazů vykreslovala požadované oblasti. Pro tvorbu oblastí byla použita nějaká hezká stránka (jejíž adresu jsem si neopsal, protože připojení k eduroamu bylo stabilní asi jako kvazistabilní klopný obvod), která uměla generovat jak SQL, tak KLM.

Poté nastoupil Štěpán Bechynský s přednáškou o Office. To pro mě bylo docela překvapující – Štěpán je totiž programátor a většinou ukazuje IE8. Jelikož však tyto přednášky byly pro veřejnost, tak se moc kódu neukazovalo. Štěpán ukazoval styly a formátování dokumentu – přesně podle norem a toho, jak jsme se to letos učili v předmětu X12TDO (Technická dokumentace). Ukazoval i generování seznamu citací přesně podle normy ISO 690 z XML souboru. To kdybych věděl, tak bych si ulehčil práci na svém textovém dokumentu. Všechny prováděné práce ukazoval na dokumentu o sekvojích. Jinak Štěpán ukázal své znalosti, když z hlavy řekl číslo ISO standardu, pod kterým byl zapsán Microsoft Office Open XML. Nikdo však neověřil, zda si to číslo nevymyslel (škoda, že mně v tu chvíli nešel eduroam). 🙂 Štěpán používá TabletPC od Toshiby, ale narozdíl od mého TabletPC může používat jen dotykové pero. To byla škoda, protože používal beta verzi Windows 7 (neměl tam však hack, který by mu převedl spodní lištu na superbar známý ze screenshotů Win7) a já chtěl vidět multitouch v praxi. Bohužel mi nedokázal uspokojivě odpovědět na otázku, zda u mě bude multitouch fungovat. Řekl, že když použiju k ovládání dva prsty, tak se mi dnes kurzor zobrazí uprostřed mezi nimi. To samozřejmě vím a čekal jsem, že to ví i v Redmontu a tak i z tohoto poznatku budou vycházet při návrhu multitouch u Windows 7. Vždyť Dell vydal „ovladač“ pro Visty (možná i XP), ve kterém přidal na svém TabletPC podporu pro multitouch, takže je možné si fotky prohlížet jako na iPhonu. Po skončení této přednášky se Štěpán zbalil a odešel domů.

Následovala přednáška Karla Floriana, který přednášel o novinkách v IE8. Narozdíl od Štěpána, který působil suše, občas přihodil vtípek a tak přednáška ubýhala poměrně svižně. Pro mě byla v této prezentaci nová akorát informace, že taby vzniklé z jiných tabů se sdružovaly do stejně barevných skupin. Internet Explorer 8 je na velmi dobré cestě a pokud to tak půjde dál a vývojáři neusnou na vavřínech (přeci jen je vydání finální verze až někdy v roce 2009), tak by IE8 mohl nahradit mou Operu. Přeci jen občas narazím na web se Silverlightem 2.0 nebo Photosynthem, které si v Opeře neprohlídnu…

Po novinkách v IE8 nastoupil Petr Tichý (mimojiné bývalý moderátor zpráv na TV Prima), který se specializuje především na Photosynth (a v něm použitou technologii DeepZoom) a Live Mesh. Přednáška byla opět téměř shodná s tím, co bylo na Microsoft Developer Days 2008. Chyběla akorát informace, že pokud se přes Live Mesh používá vzdálená plocha, tak se počítač fyzicky nedá používat a je na něm vidět jen černá obrazovka. 🙂 Vlastně oproti Microsoft Developer Days 2008 byla navíc detailnější zmínka o DeepZoomu, která byla rozhodně zajímavá. Co se týče samotné prezentace, tak Petr Tichý jí měl určitě nejlépe zpracovanou.

Tím přednáškový blok skončil a tak už bylo na čase jen rozdat ceny. Při vstupu jsme od pohledné hostesky Zuzky dostali letáček a dotazník. Z vyplněných dotazníků se losovalo 7 výherců triček. Poté následovaly soutěže se záludnými otázkami. První otázka byla „Kolik členů může mít tým na Imagine cupu?“. Než jsem se vůbec stačil zamyslet, tak si výherce odnášel tašku s nějakým sborníkem prací z Imagine cupu (nebo co tam vevnitř vůbec bylo). Po tomto nezdaru jsem se soustředil a chtěl také něco získat. Otázku tentokrát pokládal Karel Florian – „Kdo chce batoh?“. Na tuto otázku jsem stihnul odpovědět správně (ano) i jako první a chtěl jsem si jít pro cenu, nicméně jsem byl včas zastaven, protože to nebyla soutěžní otázka. Ta soutěžní zněla „Jakou barvu měl autobus v prezentaci Štěpána Bechynského?“. Opět jsem byl první a správně a tak mi sám Karel Florian předal batoh. Je to batoh pro notebook značky Base XX s logy MS produktů (sice starší produktová řada, ale darovanýmu koni na zub nekoukej).

Tato roadshow pokračuje i po dalších vysokých školách a já vám jí jen doporučuji. Nejen, že na vlastní oči poznáte osoby, kteří píší MS TechnetBlog či EE-TEAM blog, ale dozvíte se spoustu zajímavých informací. Případně můžete získat nějaká média, prospekty, či již zmíněnou slevu na Office (bohužel jí nemám a tak pro ní pošlu bráchu v Plzni). Pítí zdarma je u přednášek Microsoftu snad již samozřejmostí. 😀 Na této akci jsem byl společně s Tondou a tak se můžete podívat i na jeho pohled na tuto akci.

3 komentáře u „Microsoft akademická roadshow na ČVUT v Praze

 1. Štěpán Bechynský

  Číslo normy jsem si nevymyslel, resp. doufám, že jsem se nespletl. Formát, který používá MSO 2007 je ECMA-376 a ten byl po úpravách schválen jako ISO/IEC 29500.
  Co se týče dotykového displaye – je podstatné, aby fyzický HW uměl poslat informaci o více dotecích (jejich souřadnice). To dopočítání kurzoru na střed doteků nedělá OS, ale HW.

 2. Tonda

  Silverlight nejde v Opeře? Já bych řekl, že jo.

  Jo a k těm dotazníkům. Moc jsem nepochopil, proč mě Filip Řehořík na začátku zastavil ve vyplňování dotazníku, když na to potom na konci nebyl čas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *