Apple dnes může změnit svět mobilních plateb

Dnes by měla společnost Apple představit nový iPhone a s tím může přijít i malá revoluce ve světě mobilních telefonů. S jistou úvahou přišel dnes ráno Patrick Zandl a pokud jste jeho článek ještě nečetli, tak to napravte. Já se pokusím tuto úvaho trošku rozšířit a snad to bude dávat smysl nejen mně. Každopádně až večer se dozvíme, zda bude budoucnost taková, jak si jí představujeme.

Dlouho se mluví o využitelnosti SIM karet v dnešní době a jak už Patrick nastínil, jedná se v podstatě o přežitek. Přesto je to přežitek, se kterým mobilní operátoři i nadále počítají. O všem hovoří dle mého naprosto nesmyslné omezení bezkontaktních plateb vázáných právě na SIM kartu. I to je jeden z důvodů, proč našimi telefony neplatíme a hojně využíváme bezkontaktní platební karty. A teď si představte, že Apple přijde a SIM kartu nadobro zruší! Jediné, co drží operátory ve hře o mobilní peněženky zákazníků tak zmizí a budoucí kanál příjmů zmizí v nenávratnu.

A mobilní platby jsou věc, která by nás dnes večer během keynote Applu měla zajímat. Apple totiž stále ještě nikde nevyužívá technologii NFC, která se pro placení využívá. Zároveň nemá žádné vlastní řešení pro platby (kromě přímého stržení peněz z kreditní/platební karty). Google má vlastní Wallet, Microsoft stále ještě tápe, ale přesto NFC v telefonech s Windows Phone nalezneme (ačkoliv na platby by mělo být použitelné až od příštího roku s příchodem aktualizace s kódovým názvem Blue).

A řekněme si to upřímně, pokud je zde nějaká společnost, která může a dokáže změnit trh a zvyklosti, tak to není mrtvá Nokia, rozhazovačný Microsoft, rostoucí Samsung či „hodný“ Google. Je to Apple a jeho tvrdé podmínky, žádné vyjednávání. Berte nebo nechte být, ale zákazníci naše produkty chtít budou. Takže pokud se dnes večer představí iPhone se čtečkou otisků integrovanou do tlačítka, bez SIM karty a nejlépe s NFC s vymyšleným řešením pro platby, tak budu velmi šťastný a budu se těšit, že se konečně trh rozhýbe a bude se inovovat. A když se nad tím trochu zamyslíte, tak to dává v mnohém i smysl! Otisk prstu během platby lépe identifikuje majitele než kus plastu v telefonu. Bezpečnost tak jde ještě dále než nyní a ze hry vypadnou operátoři, kteří s placením nemají vůbec nic společného! Takže já doufám, že něco podobného dnes večer uvidím. A pokud se to stane, bude to hozená rukavice všem – výrobcům, operátorům i bankám. A moc se těším na případné reakce…

1 komentář u „Apple dnes může změnit svět mobilních plateb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *