Druhé největší zklamání EURA 2008

EURO 2008Přesně takto budu nazývat letošní vystoupení české reprezentace na mistrovství Evropy ve Švýcarsku a Rakousku. Jedno velké zklamání. Pro mě osobně to tak hrozné není, neboť jsem s tím trochu počítal – zastávám teorii, že čím méně člověk očekává, tím méně je poté zklamán. Abych vás dlouho nedráždil, jistě vás zajímá, co je to největší zklamání EURA. Není to neúčast Tomáše Rosického. Je to neúčast kolébky fotbalu. Anglie. Je to obrovská škoda, že letos na takovémto turnaji chybí. Viděl bych je tam raději, než týmy jako Rumunsko, Rusko či třeba Řecko. Bohužel i zde se ukázalo, že fotbal občas nemá logiku.

Ačkoliv jsme nepostoupili ani ze základní skupiny, tak si myslím, že bychom měli poděkovat. Naše díky si zaslouží především tréner Karel Brückner, který naší reprezentaci dostal do TOP 10 reprezentačních týmů na světě. A to už si zaslouží uznání samo o sobě. Dále bychom neměli zapomenout ani na nejstaršího reprezentanta, střelce historicky nejvíce branek v české historii (55) a v neposlední řadě jihočeského rodáka, Honzu Kollera. Dvojice Koller s Brücknerem nadělala spoustu starostí našim soupeřům. Brücknerova hra se stavěla především od Kollera. Tímto mistrovstvím skončila jedna velmi úspěšná etapa českého fotbalu. Jistě bude v kronice zapsána zlatým písmem. Máme být na co hrdí! Važme si toho.

Netajil jsem se tím, že se těším, až pan Brückner uvolní místo na lavičce někomu jinému. Zatím neřeším komu, stejně to nemám šanci ovlivnit. Ale ať přijde kdokoliv, jistě změní styl hry. Náš styl hry byl moc dlouho stejný. Soupeř šel do zápasu a věděl (nebo minimálně tušil), co se dá od hry našeho výběru očekávat. Pan Brückner také neuznával dravé mládí. Bohužel si myslím, že například Fenin by byl velmi platným hráčem pro poslední dvě utkání (proti Portugalsku a Turecku). Fenin je běhavý hráč s dobrou technikou a v dobré formě. Pan Brückner však do hry pustil raději Milana Baroše – hráče, který je dva roky z formy, nedaří se mu ani na klubové úrovni, těžce si hledá angažmá v Evropě a kterého nad vodou drží (teď už se dá říci držel) snad jen jediný patriot – právě pan Brückner.

Přes to všechno si pana Brücknera velmi vážím jako člověka a velkého trenéra, který slavil velké úspěchy. Přesto musím říci – děkujeme, odejděte.

A pokud bych se měl vrátit ke včerejšímu utkání… Náš celek byl věkovým průměrem 4. nejstarší na šampionátu. S věkěm plynou zkušenosti. Zvláště u hráčů, kteří hrají klubové evropské poháry a získávají cenné trofeje po celé Evropě. Takto zkušení hráči ale nemohou během 15 minut ztratit zápas. Kdyby vedli jedna nula… Dobře, beru. Ale oni vedli dva nula! I kdyby bránilo všech 11 hráčů, tak prostě zápas nesmí prohrát. Co k tomu říci víc.. Snad jen to, že nejsme Chelsea. Ta umí dát jediný gól a pak tento výsledek brání třeba i 80 minut.Nemá cenu se vymlouvat na penalty a na výkon rozhodčích. Rozhodčí nám zápas neprohrál. A jediný zápas nerozhodl. Stačilo remízovat s Portugalci… Brečet teď je však pozdě.

Vcelku zajímavý článek o panu Brücknerovi – Odcházení charismatického trenéra Brücknera (iDnes.cz)

1 komentář u „Druhé největší zklamání EURA 2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *