Současný technický pokrok a globalizace světa člověka obohacuje nebo ochuzuje

Jak jsem informoval již v sobotu, za úkol jsme měli napsat dvě slohovky – úvahu a kritiku. Úvahu už jste měli možnost číst. Jelikož vzbudila kladné hodnocení (za které všem děkuji), tak jsem se rozhodl publikovat i kritiku, kterou píši strašně nerad. Její styl mi zkrátka nesedí a moc dobře to vím. Jako téma jsem si zvolil otázku Současný technický pokrok a globalizace světa člověka obohacuje nebo ochuzuje? Nejedná se o žádné skvostné dílo, účelem bylo hlavně zpracovat úkol. Vzhledem k hodnocení naší češtinářky stejně nečekám žádné pěkné hodnocení ani z jednoho slohu, takže to ani moc neřeším. A nyní již samotná „kritika“:

Technika v dnešním světě má velmi důležitou roli. Někteří bez ní nedokážou udělat ani krok, jiní se před ní snaží ukrýt. Také se však najdou lidé, kteří by techniku uvítali, ale nemají k ní přístup nebo si jí nemohou dovolit. Co technika v dnešním světě přináší a jaký má dopad na dnešní svět? Pojďme se podívat na některé příklady.

GPS navigace. Pro mě naprosto nepostradatelná věc. Jedná se o přístroj, který nahrazuje papírové mapy. Jaké má klady? Kromě toho, že nemusíte tahat papírovou mapu, která se snadno roztrhne a má velké rozměry, tak vidíte přímo v této digitální mapě svojí aktuální pozici. A co víc, vaše pozice se každou vteřinu aktualizuje. Navíc máte velmi jednoduchou možnost, jak udržet mapu aktualizovanou – připojíte navigaci k počítači a nahrajete do vnitřní paměti mapu aktuální. A co víc, můžete si do jednoho zařízení nahrát třeba mapy celého světa! Navíc použití GPS navigace v autě za jízdy je určitě bezpečnější, než mít mapu na klíně a hledat v ní další odbočku. GPSka, jak se jí běžně mezi lidmi říká, vás totiž navádí hlasem a navíc vám na displeji ukazuje další odbočky. A co víc, hlídá vaší rychlost a v případě překročení maximální povolené rychlosti v daném úseku vás na to upozorní. Navíc plastové navigaci často nevadí ani voda, špína a bahno. Co by to však udělalo s vaší papírovou mapou? Asi by jí to úplně zničilo. Jak vidíte, tak kladů má GPS navigace hodně. Ale také má zápory… Například, když se vám vybije baterie, tak jste nahraní. Nezjistíte, kde jste a ani nebudete vědět, co je ve vašem okolí. Svojí další cestu bude jen tipovat. To se vám s papírovou mapou nestane. Hledání správné cesty nad papírovou mapou má své kouzlo, které vám technika nenahradí, i když se o to snaží.

Počítač. Slovo, které mladí milují, staří proklínají. O počítači je asi zbytečné toho moc psát. Každý ho známe, každý ho snad denně používáme. Pro mnohé je to neocenitelný pracovní nástroj, pro jiné se jedná o multimediální centrum domácnosti. Hlavně pro mladé se jedná o stroj, který používají k zábavě. Nejčastěji tráví svůj čas hraním her nebo na síti, jak přezdívají internet. Na internetu komunikují pomocí chatů, tedy komunikace v reálném čase s „neznámými“ lidmi nebo na takzvaných sociálních sítích, kde se vyskytují především lidé se společným zájmem, mají detailně vyplněn svůj profil, čímž nejsou tak neznámými. Počítač však má také několik špatných vlivů. Především v Japonsku, ale i v nedalekém Německu se řeší problémy se závislostí. Lidé buď moc hrají anebo žijí ve svém druhém, ale jen virtuálním, životě. Rozhodně velkým neduhem počítačů je ztráta přímého kontaktu lidí. Dříve, když počítače nebyly, tak jste za danou osobou přišli nebo poslali pohlednici. Dnes buď využijete rychlých zpráv (takzvaný instant messaging) nebo pošlete e-mail. Řekněme si upřímně, pohlednice má své kouzlo i dnes, ale ve schránce jsem jí nenašel už hodně dlouho.

Další věcí, bez které nikdy neopouštím dům, je mobilní telefon. Pro mě osobně je mobil takovým malým počítačem v kapse. Umožňuje mi v podstatě to samé jako počítač, jen v menším balení a s omezeným výkonem. Překvapuje mě, že už malé děti na prvním stupni základní školy mají své mobilní telefony a to mnohdy ty nejdražší. Sám jsem svůj první telefon dostal zhruba v páté nebo šesté třídě a to jsem si ho ještě „vydupal“, tedy spíše vyřval. A rozhodně jsem neměl žádný excelentní stroj. Ale byl jsem šťastný, že alespoň nějaký mobil mám. Mobil nám dává dříve ani nemyšlené možnosti komunikace a práce téměř kdekoliv. Z většiny míst, kam se dostanu se svým telefonem, si mohu zavolat, poslat krátkou textovou zprávu, MMS zprávu (tedy zprávu s multimediálním obsahem – zvuk, fotka nebo třeba i video a doplnit jí ještě 1000 znaky) nebo si prostě zajít na internet. Zároveň však telefon nabízí několik špatných věcí. Mobilní operátoři vědí, kde se nacházíte a člověk neví, jak moc jsou tyto informace střežené. Navíc se opět ochuzujeme o osobní kontakt s lidmi. Zavolat nebo napsat zprávu přes mobil je prostě pohodlné a hlavně rychlé.

Technika se nám snaží život jednoznačně ulehčit. V dnešní uspěchané době se nám snaží ušetřit především čas. To se mnohým lidem líbí, ale má to i své odpůrce. Především starší spoluobčané se nechtějí učit ovládat nová zařízení a tak používají své staré, léty osvědčené prostředky. My se tomu jen divíme, ale pravděpodobně nás čeká to samé. Technika se totiž vyvíjí velmi rychlým tempem a tak nevíme (a ani to nemůžeme odhadnout), co nás čeká třeba za 50 let, až my budeme v důchodovém věku…

1 komentář u „Současný technický pokrok a globalizace světa člověka obohacuje nebo ochuzuje

  1. Tonda

    Říká se, že jsme o něco lepší, než nás vidí ostatní a o něco horší, než vidíme sami sebe. Ale ty že píšeš nerad kritiku? Jsi nevtíravější kritik, kterýho znám. Pravda, že to neumíš, protože z prvků kritiky: zápory, klady, řešení používáš jenom ten první, ale to už je věc jiná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *