Škola, jenom škola…

FEL ČVUTNic víc než škola. Přesně tak to u mě teď vypadá. Praktická maturita, konec čtvrťáku, vysvědčení, poslední zvonění, tablo, maturita, vysoká škola… Něco z toho už je za mnou, něco mě ještě stále čeká, ve zbytek můžu jenom doufat. Pojďme si vše probrat jednotlivě.

Praktická maturita. Už jen to slovo maturita budí dojem a respekt. Nicméně před „praktickou“ jsem respekt mít nemusel. Zatímco ta „hloupější“ část třídy musela měřit, navíjet cívku, počítat a dělat další nezajímavou práci a přitom se bát o výsledek, já a dalších asi 11 lidí z oboru Řídící systémy jsme měli celkem poklidný den. Dobrovolně jsme si zvolili maturitní projekt i zadání a pracovali na tom zhruba tři měsíce předem. V samotný den praktické maturity (5.5.08 – nějak hodně pětek, že? 🙂 ) jsme ve škole měli jen „prezentaci“ projektů, kdy jsme je v podstatě popsali a ukázali v provozu. Nepochybuji o tom, že dostaneme pěkné známky. Díky tomu by mohla být i jednička na maturitním vysvědčení :D. A co že jsem vlastně dělal za projekt? Oficiálně se to jmenovalo Ovládání zařízení pomocí mobilního telefonu, což v praxi (a velmi zjednodušeně) znamená, že můj „stroj“ dokáže přijmout a dekódovat SMS a podle toho něco udělat. V současné chvíli ho můžete vidět i živě v provozu, ale o tom až dále.

Konec čtvrťáku byl nečekaně pohodový. Kromě pár nutných oprav známek vše proběhlo hladce a tak jsem dostal své poslední vysvědčení v životě. Vlastně poslední snad není, snad dostanu ještě to maturitní. 🙂 A jak že vše nakonec dopadlo? Uspokojivě – 5 trojek, 2 dvojky a 3 jedničky + samozřejmě jednička z chování. Takže proti pololetí zlepšení, místo jedné trojky se oběvila dvojka… Vyznamenání tedy jen s chlupem uteklo a teď mi nezbývá, než se připravovat k maturitě.

v Jack Baru

Minulou středu u nás proběhlo poslední zvonění. Hlavními aktéry nebyl nikdo menší než naše třída 4.EA a „B“ tým strojařů. Událost, na kterou se snad každý student těší do čtvrťáku. Veškerá zlost, která se v člověku během studia nahromadila, se uvolní a předá se nižším ročníkům. 🙂  Myslím, že je zbytečné to rozepisovat, přečíst si o tom a prohlédnout fotky můžete na blogu spolužáka Tondy.

Tablo. Reklama třídy ve vitríně. Jak už to bývá, vypadalo to na velký problém. Nakonec vše zachránil spolužák Filip (díky), který tablo vytvořil a „pět minut po dvanácté“ se nechalo vytisknout a umístit do výlohy. Asi by to nebyla naše třída, kdyby jsme si nepřichystali něco speciálního. Došlo ke skloubení mého projektu a projektu Martina Švejdy, který vytvořil Rotační displej. Díky těmto technologiím můžete zaslat předem danou otázku a naše tablo (!) vám odpoví. Resp. zobrazí odpověď. Pokud se v nejbližší době dostanete do Českých Budějovic, udělejte si cestu na Lannovu třídu a tablo „vyzkoušejte“. Najdete ho v prodejně PEACE, která je kousek od McDonalda. Přesná pozice je třeba zde na mapě.

Nyní je předemnou maturitní zkouška. Můj termín nastane z rána ve středu 21.5.08, tak mi prosím držte palečky, budu je potřebovat! Tedy ne vaše palečky, ale štěstíčko. Maturuji z jazyka českého, matematiky, elektroniky a nakonec z automatizace nebo z řídících systémů (podle vytažené otázky).

Pokud maturita vyjde, tak má budoucnost je víceméně jistá. Ačkoliv jsem dostal pozvánku na přímačky do Liberce, tak na ně na 99% nepojedu, neboť v pátek jsem dostal dopis jiný. Byl z Prahy. Jistý děkan doc. Ing. Boris Šimák, Csc. mi oznámil, že jsem velmi žádané zboží a z tohoto důvodu mě přijímá bez přijímacího řízení. Nebudu se rozčilovat, nevadí mi to, ba naopak 😀 Zatím tedy mám vyjádření jen k programu Elektrotechnika a Informatika (EaI), na vyjádření k programu STM stále čekám. Ale tam se přijímačkám nevyhnu.

A co vy? Máte také nějaké vyjádření z vysoké školy? Případně nějaké zajímavé tablo?

16 komentářů u „Škola, jenom škola…

 1. Petr

  Máme zajímavé tablo – čirou náhodou to samý co ty 😀 A tu poznámku s „hloupější“ částí třídy sis mohl odpustit, prostě jsme si vybrali jiné studijní zaměření na konci třetího ročníku, tzn. mikroprocesorovku namísto řídících systémů – ale budiž ti k dobru, že je to v uvozovkách 🙂 Jinak na té fotce z Jacka mám fakt „kouzelný výraz“ – ale připomněls mi tím, že se mi v mobilu stále válí můj fotomateriál po posledním zvonění (taktéž z Jacka) 🙂

 2. Sarth

  Vešjka.. to je jako – teď si představ ty prázdniny, co tě čekaj… tak pak k tomu přidej nový kamarády, nový kluby… no a tohle tě čeká 10 měsíců ročně, mimo zkouškové maximálně referáty, pár testíků… no a o zkouškovém pár probděných nocí… a vše se točí – znovu do zkouškového prázdniny :o) Ale záleží to i na škole a brigádách… a samozřejmě na tobě a přátelích, co kde budeš většinu roku tropit.

  Doporučuji co nejvíce ve škole fotit, pak budeš za každou fotku moc rád, gympl nám všem moc chybí.

 3. Tonda

  Add praktická: LOL, hloupější prej. Ty jsi měl poklidnej den za měsíc práce. Já měl hodinu velice mírného stresu za jeden a půl dne práce. Tak nevim, jaká půlka je tady hloupější, když už hodnotíš to, kdo měl praktickou výhodnější.

  Add tablo: Kdo to tam píše SMS, to je tvoje rodina nebo někdo kolemjdoucí? Docela by mě zajímalo, kolik SMS tam přijde. Měl jsi tam dát nějakou statistiku od Google. 🙂
  Jinak ohledně točítka mě dostala dnešní zpráva od Máry: „Ono se to točí a nejde to zastavit !“ 😀 Tak jsem zvědavej, jestli ten zázrak Káky opraví. Slyšel jsem, že jsi měl napsanej kód stylem, že bylo štěstí, že ti to vůbec fungovalo na tý prezentaci.

 4. Scotty

  2 Sarth: Nevolím cestu „vejška zdarma“ aka JČU :)… A neboj, snažím se fotit vždy a všude, ale na tebe nikdo nemá 🙂

  2 Petr + Tonda: Ano, s tím hloupějším jsem to myslel vážně. Když se rozhodovalo, kdo kam půjde, tak se říkalo, že řídící systémy jsou těžší a náročnější (navíc některým neseděl vyučující). Šli jste na tedy na mikroprocesorovku, vaše volba. Já si myslím, že jsem udělal dobrý výběr. Sice jsem několik měsíců neměl výuku (jaká to škoda!), ale poté jsem se dozvěděl velmi zajímavé věci a na každou další hodinu jsem se těšil! Vy jste dělali návrh paměti (a bůh ví co ještě) a jak jsem se přesvědčil, moc chytří z toho nejste. Tečka.

  2 Petr: Ano, tvůj výraz byl opravdu kouzelný 🙂

  2 Tonda: SMS posílá mamka. Statistiku bych tam nedal, určitě ne od Googlu. Ani SMS se nearchivují, takže to nezpočítáš. Pokud tě to tak zajímá, dej si tam webku :D. Mně zase ráno volal Kesy, že mu Mára sdělil, že to nefunguje. Ale asi to bylo jen „plánované odstavení“ – točí se jednou za 15 minut po dobu 2 minut, případně při příjmu SMS (myslím). Dnes v 16:30 se údajně točilo, ale nebylo čitelný (pokud tam něco svítilo). Akorát myslím, že není dořešeno nabíjení baterie na vrtuli, to by chtělo urychleně řešit, protože jí zbejvá den, maximálně dva :). A ohledně toho „jedna paní povídala“ – můj projekt byl funkční, nebylo to štěstí, byl to odzkoušený způsob. A jelikož jsem „čestný“, tak jsem na to upozornil i komisi při prezentaci. A pokud se nemýlím, tak sám velký pan Kákona chybu našel, ale odstranit nedokázal…

 5. Tonda

  Tak to nevim, jak jsi se přesvědčil – naučili jsme se toho hodně, mně osobně to zajímalo a vůbec nelituju, že jsem zvolil mikroprocesorovku. Chtěl jsem jí už od prváku, vůbec to neovlivnil vyučující. (Kdybych se ve třeťáku rozhodoval podle vyučujícího, tak jdu na systémy.) Je fakt, že dost lidí se asi nenaučilo skoro nic, protože tam akorát spali. Já jsem ale do svý pravděpodobný dráhy programátora získal neocenitelný zkušenosti. Nevim, co vlastně chceš dělat ty, ale jestli se nehodláš dál zabývat automatizací, tak jsi vyhodil dost času.

  Kdybych si měl dělat silně omezenej názor, jako jsi to udělal ty, tak ty vaše systémy by zvládlo každý tele. Půl roku jste to vůbec neměli, pak jste blikali LEDkama a to tak, že jste jenom v Cčku zavolali objekt (navíc ani nevíte co to objekt je). O mikroprocesorovce koluje iluze že je jednodušší, protože tam máme hodnýho Janouda, kterej ty špatný podrží. Nevylučuje to ale to, že ty co chtěji, maj možnost se toho hodně naučit.

  Velký Kákona totiž chybám radši předchází, než aby je odstraňoval. Sorry, ale odstraňovat chybu v cizím (navíc neokomentovaným) kódu je to nejhorší, co může bejt. To už se vyplatí to napsat znovu od začátku.

 6. Scotty

  2 Tonda: Můžeš bejt rád, že jsem si zrovna přes WLM psal s Petrem, jinak by tento komentář skončil na dně koše. Nicméně věta „Já jsem ale do svý pravděpodobný dráhy programátora získal neocenitelný zkušenosti.“ pobavila nás oba. Je úplně jedno, čím se budu živit, ale minimálně ŘÍDÍCÍMI SYSTÉMY jsem získal nového koníčka, kterému bych se rád věnoval.

  A ve své „programátorské dráze“ jsi již zjistil, co to je objekt? Víš vůbec jak vypadal náš kód? Víš vůbec něco o hardwaru, se kterým jsme pracovali? Nebo jen meleš sračky, jako máš ve zvyku? Iluze nejsou podstatný, ale důležitá je praxe a to, co si odneseš/ovládneš. A tam je naše užitná hodnota větší, než ta vaše. Za námi něco vidět je, každý něco udělal, co je vidět za vámi? Spousta fotek, kde spíte, válíte se apod.

  A jinak – ta chyba byla v bufferu na sériový lince, který se ucpal nějakým neposedným znakem. Nejednalo se o mojí „programátorskou“ (všimni si uvozovek!) chybu. Ale to bys o dané problematice musel něco vědět, ne jen tupě plácat to, co jsi někde slyšel a ještě si upravil…

 7. Tonda

  Nevim, proč by měl skončit na dně koše. Teda vlastně jo, protože tě v něm nechválim, ale to neni zrovna objektivní důvod pro mazání komentářů.

  Když je ti jedno čim se budeš živit … tak je mi tě líto. Sorry ale to, že se mi smějete vy dva, můžu brán jedině jako lichotku.

  Ano zjistil. Používám je. 😉 Ano vim, Káky mi posílal odkaz. o HW vim minimum, ale o něm jsem ani nemluvil, takže nevim proč ho sem pleteš.

  Máš směšný, uzavřený a omezený názory. Nevim, jak můžeš posoudit, kdo si toho odnese víc, když si chodil jenom na jeden z těch předmětů.

  Za námi nic vidět být nemůže. Vy máte jednočip, kterej je prázdnej a dá se snadno využít k nějakým jendoduchým projektům. My máme x86ku, která je daleko složitější a nemůžem ji jen tak ze srandy posadit na kus tišťáku a blikat si diodama.

  LOL, tak teď si dokázal to, že o programování nevíš nic. Snad první programátorská zásada je: ověřovat vstupy, ověřovat vstupy a ještě jednou ověřovat vstupy, nedůvěřovat uživatelskýmu vstupu a být paranoidní. To je fakt vtipný: On mi tam někdo poslal znak, s kterým jsem nepočítal, já za to nemůžu. 🙂

  No jsem zvědavej, jestli ještě přijdeš s nějakým argumentem nebo mi to už budeš mazat.

 8. Scotty

  2 Tonda: ROFL, tak teď jsi dokázal, že o mém problému/chybě (nevím jak to chceš nazývat) vůbec nic nevíš!!! Ja přijímám VŠCHNY znaky a ty, které nepotřebuji zahazuji… A tady jsme u toho, že neznáš ani naše železo. Máme hardwarovou sériovou linku, která má buffer na 1 znak… A když v bufferu je znak, kterej nejde přečíst a další znaky přes něj neprojdou, tak to prostě není moje chyba! Ale ono se kecá snadno, když nevíš o co jde…

  Není mi jedno, čím se budu živit. Jsem introvert a tak se také chovám, moje názory a myšlenky většinou neventiluju a tak nikde nerozhlašuju to, čemu by se ostatní za mými zády smáli.

  Proč jsem psal o HW jsem zmínil na začátku tohoto komentáře.

  Od tebe větu s „uzavřenými a omezenými názory“ beru jako urážku běžných lidí, včetně mě. Ty jsi chodil taktéž na jeden z předmětů a tak nevím, kde jsi nabyl dojmu, že jen blikáme LEDkou. Navíc, když jsi projekty viděl na vlastní oči u praktické maturity. A kde jsi vzal, že náš MIKROPROCESOR se dá použít jen na jednoduchý projekty? Myslíš, že se na složitější projekty nedá použít? A co je jednoduchý a složitý projekt? Myslíš si snad, že ladička kytary Pavla Jíchy byla jednoduchým projektem? Já myslím, že ty bys to nedokázal… A je pravda, že mu tam „blikali jen LEDky“.. (promiň Pájo)

  Ale jinak dokážeš v napjatý atmosféře před maturitou pobavit, takže děkuji (a nejsem sám)!

 9. Petr

  Tak teď zas pro změnu já, abych uvedl na pravou míru můj smích nad tvou větou, Tondo, ohledně přínosu do programátorské profese.

  Pobavilo mne to, poněvadž jsi poměrně často, když došlo na programování, netušil o co jde (netvrdím, že já vždy věděl). Navíc – ne, že bych tě chtěl podceňovat – ale už tě vidím, jak sedíš u počítače a datluješ do něj Assembler 🙂

  Navíc mne pobavil arogantní ráz tvého komentáře – píšeš jako bys byl mistr světa 🙂 A jenom tak mimochodem – A) Já bych si netroufl na projekt co dělali kluci. Věděl jsem to o sobě a proto jsem si zvolil mikroprocesorovku a rozhodně bych nezpochybňoval to, co kluci zvládli. B) Vsadíme se, že k x86 by nějakým způsobem nešly připojit LEDky? :)) C) Na začátku článku si povšimni uvozovek u slova „hloupější“. Kdybys věděl, k čemu se uvozovky používají, možná by nedošlo k tomuto ZCELA ZBYTEČNÉMU flamu.

  Možné zde padlo pár dobrých myšlenek, ale bezútěšně se utápěly v nadutosti a snaze vytáhnout se – můj názor 🙂

 10. Tonda

  V bufferu je znak, kterej nejde přečíst? No tak ho smažu a neřešim ne? Tohle ale asi fakt nemá cenu řešit, když neznám ten procesor, protože ty pak můžeš hrát na to, že v tom PICu jsou nějaký záhádný mystický síly, o kterých já nevim. 🙂

  Já jsem ale nenabyl dojmu, že jen blikáte LEDkou. Když si přečteš můj komentář, tak zjistíš, že jsem napsal jen to, k čemu bych došel, kdybych si dělal názory jako ty, na základě toho mála co víš. To ty jsi z mikroprocesorovky udělal spací předmět + návrh paměti z toho co jsi viděl. Ukazoval jsem ti jenom, k čemu bych došel já, kdybych soudil podle toho, co jsem viděl.

  Kdyby sis pořád něco nedomýšlel, ušetřil bys mi hodně času. Nikdy jsem neřekl, že by se PIC nedal použít na složitejší projekt. Jde o to, že se dá použít i na jednoduchý projekty. Sorry ale ty x86ky by byly dost drsný jen po finanční stránce.

  No tak hlavně že nejsi sám.

  Kivan: S Assemblemer jsem měl problém ze začátku, protože jsem na to kašlal. Pak jsem měl problém s jednou jeho úlohou, která měla poněkud nesmyslný zadání a já ho až do poslední chvíle nechápal. Proto jsem to neudělal.

  Netroufnul by sis na to, proto taky v životě nic nedokážeš. Jestli jsi fakt šel na mikroproc jen proto, že se ti zdála jednodušší, tak to je hodně smutný. Asi na tom, že na mic. jsou ti hloupí něco teda bude.

  Nikde jsem neřekl, že by k ní nešli připojit LEDky. Jde o smysl a cenu x86ky.

  Možná by sis mohl dál povídat se Scottym po MSN a šoupat nohama – můj názor 🙂

 11. Scotty

  2 Tonda: Kdyby to s tím bufferem bylo tak jednoduché, tak bych to asi udělal, nemyslíš?!

  Jestli opravdu chceš slovíčkařit, tak můžeme – ačkoliv nejsem schopen (možná i s tebou) diskutovat o x86kách, tak si myslím, že i ty by se dali použít na jednoduchý projekt. A jestliže tvrdíš, že je to drsné JEN po finanční stránce, rád ti poskytnu AMD K6 DURON 650MHz, který mi leží ve skříni a „zablikej mi LEDkou“ (tu ti klidně poskytnu taktéž).

  Nevím, podle čeho můžeš usuzovat a soudit o tom, co z člověka bude. Už mnohokrát jsi prokázal své mizerné znalosti o lidech nebo (pokud mám být konkrétnější) o tom, jak to chodí na středních školách.

  Dej si studenou sprchu a nech se od někoho zmlátit, ať se probereš – můj názor. 😀

 12. Tonda

  Myslim, že kdyby měl PIC takhle vážný problém, tak by se nestal tak rozšířeným, takže věřim, že chyba bude v tobě.

  Promiň, ale to ty si domýšlíš něco, co jsem nikdy nenapsal. To není slovíčkaření, to je jako by ses hádal sám se sebou.

  Zablikat LEDkou bych fakt teda zvládnul. Je ale pravda, že by mi to zabralo dost času, musel bych zjistit co jsou zač jednotlivý nohy a další věci. Dělat to jen proto, abych … teď mě nenapadá vůbec nic. 🙂 Takže ne, děkuju.

  Když člověk před něčim uteče jen proto, že se mu to zdá těžký, tak z něj nic nebude. Ber to jako můj názor na základě toho co jsem viděl a smiř se s tim. 🙂

  Už mě to tady přestává bavit. Přesto by mě ještě zajímalo, kde jsem prokázal ty svoje mizerny znalosti v lidech (ani ten konkrétní případ se střední mi nic neříká). Jediný co mi kdy kdo zatím řekl byl Nedvěd (ten řekl že mám docela dobrej odhad na lidi) a pak Miho pod článkem o střední škole (o tom jsi mluvil?), tam řekl že mám zajímavý názory. takže … ???

 13. Scotty

  2 Tonda: Jistě, za vším hledej Scottyho. Jen pro upřesnění – dodnes nevím, zda to byla chyba jednoho kusu PICu, celé série, chyba kódu nebo třeba jen překladače či něčeho jiného. NIKDO mi nebyl na to schopen odpovědět, protože to sám neví, ale ty jsi opět tak jedinečný, že jsi dokázal určit viníka – tedy mě! Gratuluji, dal bych ti nobelovku za „vědu“, ale bohužel to nezávisí na mně. Jaká škoda…

  „Když člověk před něčim uteče jen proto, že se mu to zdá těžký, tak z něj nic nebude. Ber to jako můj názor na základě toho co jsem viděl a smiř se s tim.“ – podle tohodle z tebe asi nic nebude, neboť „nezvládneš“ zablikat LEDkou… Smutné a úsměvné zároveň. Je až s podivem, jak se dokážeš hned další větou „shodit“.

  Když vemu ten „příklad se střední“, říkal jsem ti ho osobně a možná jsem ti ho i psal v komentářích, nevzpomenu si přesně a hledat to nebudu. Ale asi si „pamatuješ“ jen to „pozitivní“, co ti lidé řeknou…

 14. Téra

  už je to nějak dávno, ale bylo to jedno z mých nejhezčích životních období – před maturitou, svaťák, poslední zvonění a všechno kolem xxx nepohrdej Libercem!;) dnes jsem byla v baru nějak to na mě padlo, že se toho všeho tady vzdám, protože svým způsobem to tu mám hrozně ráda

 15. Petr

  2 Tonda: Tys měl problém s JEDNOU úlohou? Promiň, chlapečku, ale nevim, kdo se VELMI často koukal k ostatním (= Radim, nebo já), jak se to má asi naprogramovat – spíš jenom jednou nebo dvakrát jsi to zvládl SÁM. Obvykle tě bylo spíš vidět, jak namísto programování měníš akorát v Turbo Debbuggeru pomocí čísílek ASCII znaky a máš z toho zábavu dne.

  Pokud máš dojem, že v životě nic nedokážu jenom proto, že nechci chcát proti větru, je asi tvůj, mylný dojem. Jestli si za ním stojíš, jdi si chcát proti větru ty. Bacha na kalhoty.

  A jinak – s Tomášem si klidně dál po MSN budu, ale šoupat nohama teda rozhodně nebudu. Nas*al’s mě svým pozérstvím cos tu předved – nauč se aspoň lhát – oba totiž dost dobře víme, cos na mikroprocesorovce dělal. Budiž ti sice k dobru, žes narozdil od 2/3 ostatních stejně jako já a jenom pár dalších dával pozor při výkladu, ale jak si vůbec dovolíš vypustit z huby, žes měl problém pouze u jedné úlohy…

  Výborné, doslova luxusní. Jdi se dál věnovat své kariéře programátora.

  P.S. – „musel bych zjistit co jsou zač jednotlivý nohy“ – jestli má tvůj procesor „NOHY“ tak pozor, ať ti neuteče :))

 16. Max

  sice nevim wo co go, ale cetl jsem tady neco o chcani proti vetru, no ono pokud to clovek neumi, tak v drtive vetsine situaci je pak sam pokrytcem, nema koule stat si za svym a stava se z nej ovecka ve stadu… z takovych lidi se mi dela spatne asi tak

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *