Jak se pozná poctivý student?

Občanská demokratická strana představila další bod svého programu a chtěla by místo školného zpoplatnit studium nad rámec standardní doby studia. Ve svém videu to nazvali jako podpora poctivých studentů. Nevím co si pod tím představujete vy, co ODS, ale já si pod tímto spojením představuji studenty, kteří nepoužívají taháky a jiné zakázané pomůcky a svědomitě se na vše učí a nepodvádí. Podle ODS se zřejmě poctivý student pozná tak, že vystuduje vysokou školu za 3 resp. 5 let, jak tvrdí ve svém videu.

Ačkoliv proti zavedení školného moc připomínek nemám, tak návrh zpoplatnit studium nad standardní dobu studia je nanejvýš hloupý. Proč? Protože znevýhodňuje náročné školy. V jedné diskuzi rektor ČVUT odpověděl, že standardní doba studia na této univerzitě je průměrně o rok prodloužena během bakalářského studia a o semestr během studia magisterského. Zde bych rád zdůraznil slovo průměrně! Jakožto absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT mohu prohlásit, že se studium dá zvládnout vystudovat během předepsaných let, tedy bez prodlužování. Ale opravdu to vyžaduje velké úsilí a nedovedu si představit, že by student vycestoval do zahraničí – například studovat v rámci programu ERASMUS a to buď na semestr či celý akademický rok. Pokud by tak učinil, tak by musel u většiny oborů automaticky prodlužovat studium, protože ne vždy je možné studovat ty samé předměty v zahraničí jako jsou zapsané ve studijním plánu, který musí student splnit.

Takže pokud by se návrh ODS prosadil, tak by to znamenalo, že mnoho studentů by před sebou mělo rozhodnutí zda vycestovat a získat zahraniční zkušenost či zůstat „doma“ a vyhnout se tím placení školného za prodlužování studia. Nezbývá nám než doufat, že podobně chytrá řešení nenapadnou i další politické strany…

3 komentáře u „Jak se pozná poctivý student?

 1. Jakub Vojta

  Pokud nebude zavedeno reálné školné, je nanejvýš třeba zavést platby za překročení základní doby studia.
  Výjimku zde mohou dostat studenti na erasmu, ale tam nevidím důvod a studenti podporovaných oborů (ČVUT, MatFyz atd.).
  Samozřejmě nejde o to vybírat peníze, ale mít plán, kam půjdou.

 2. Jirin

  Jsem jednoznacne pro. Sam jsen studoval na čvut, konkretne fel ,ktery je udajne tezky a neprislo mi to o moc tezsi nez gympl ,ucil jsem se v podstate jen ve zkouskovem. A bylo to tak i u jinych. Vetsina casto vecer chlasta po hospodach, pak se akorat divi, ez to nedavaji a radeji si predmet odlozi apod. Znam i lidi co si studium prodlouží, protoze si chtějí posledni rok užít, super a to ma stát podporovat? Erasmus je chaby argument, udela se vyjimka . Ale urcite je to zatím lepší varianta nez skolne

 3. Tonda

  Erasmus je dobrej důvod, ale už teď existuje výjimka, že pokud na něj člověk vyjede, tak má stále nárok na stipendium o rok déle (jak prospěchové, tak ubytovací). Pokud by taková výjimka byla i zde, tak proti školnému nad rámec nic nemám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *