Nové studijní programy a obory na ČVUT FEL v Praze

FEL ČVUTPřed rokem jsem byl sám před rozhodnutím o mé budoucnosti. Před výběrem vysoké školy. Už od základní školy jsem věděl, že chci do Prahy. A když člověk chce do Prahy, na techniku, tak je ČVUT prakticky jasnou volbou. Fakulta elektrotechnická (zkráceně FEL) byla taktéž jasnou volbou, nad kterou jsem neváhal. Váhat jsem začal až před výběrem studijního programu, protože obor se volí až ke konci prvního roku studia. Mohl jsem si však vybrat pouze ze dvou studijních programů, které obsahovaly celkem 8 různých oborů. Nabídka studijních programů vypadala takto:

 • Elektrotechnika a Informatika (zkráceně pouze EaI)
 • Softwarové technologie a management (STM)

Program Elektrotechnika a Informatika obsahoval tyto obory:

 • Elektronika a sdělovací technika
 • Kybernetika a měření
 • Silnoproudá elektrotechnika
 • Výpočetní technika

Zatímco Softwarové technologie a management měly tyto obory:

 • Inteligentní systémy
 • Manažerská informatika
 • Softwarové inženýrství
 • Web a multimedia

Abych byl upřímný, sám jsem nevěděl, který studijní program bych raději studoval. Nicméně podle zpráv, které jsem měl, to se studijním programem STM, který byl poměrně nový, do budoucna nevypadalo nijak růžově. I to byl jeden z důvodů, proč jsem nyní studentem EaI.

Nicméně letošní první den otevřených dveří na ČVUT FEL byl pro mě docela studenou sprchou. Sice jsem ho neabsolvoval, ale vzal jsem si letáček, abych zjistil, na co že jsou dnešní studenti lákáni. Krutým zjištěním pro mě bylo, že je několik nových studijních programů a oborů. Co víc, studijní program EaI byl zrušen, zatímco STM pokračuje se stejnými obory. K programu STM tedy přibyly studijní programy nové a to tyto:

Studijní program Elektrotechnika, elektroenergetika a management, který obsahuje tyto obory:

 • Aplikovaná elektrotechnika
 • Elektrotechnika a management

Dalším novým studijním programem jsou Komunikace, multimédia a elektronika s těmito obory:

 • Elektronika
 • Komunikační technika
 • Multimediální technika
 • Síťové a informační technologie

Pro mě velmi zajímavý program Kybernetika a robotika dostal do vínku tyto obory:

 • Robotika
 • Senzory a přístrojová technika
 • Systémy a řízení

Zatímco dlouho očekávaný studijní program Otevřená informatika má tyto obory:

 • Informatika a počítačové vědy
 • Počítačové systémy
 • Softwarové systémy

Nyní je to poprvé, kdy lituji, že jsem v první třídě nedostal odklad. Nové obory zní velmi lákavě. Nicméně kvůli tomu nebudu cíleně chtít znovu začínat od prvního ročníku. Kromě těchto bakalářských oborů vznikají i nové magisterské programy, nicméně jak je na FELu pravidlem, je v tom docela zmatek a nikdo neví, pro jaký ročník budou určeny. Nicméně je pravděpodobné, že jakožto poslední ročník klasického EaI budu případně nastupovat do nových magisterských programů.

Všechny tyto nové programy byly předloženy Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy k akreditaci. Nicméně se mi nikde nepodařilo zjistit, zda již akreditovány byly. Ale vzhledem k tomu, že je ČVUT nabízí a veřejně prezentuje, tak bych to očekával.

Studenti mají ještě nějaký čas, na podání přihlášek. Pokud by vás zajímalo více, o jednotlivých oborech, tak koukněte na stránky fakulty nebo  navštivte nově vzniklé stránky Buď i ty áj tý s heslem na Vejšce záleží (o takovéto prezentaci vysoké školy si myslím své)…

11 komentářů u „Nové studijní programy a obory na ČVUT FEL v Praze

 1. Michael

  Podal jsem si na Otevřenou informatiku/ Softwarové systémy také jednu přihlášku. Největší radost by mi udělalo, kdyby se kvůli skutečnosti, že je to program relativně nový, vůbec nenaplnila kapacita. Zrušení EaI mně osobně nevadí, ale spoustě lidem ano – zvlášť těm, kteří chtěli studovat silnoproudou et. – ta se sice nabízí ve dvou nových oborech, ale je silně namixovaná managementem apod.

 2. Tonda

  No, vzhledem k tomu, že semestrálku z trapný algoritmizace ti musela dělat Alča, tak je asi dobře, že jsi nešel na STM. :o)

  Michael: Proč bys byl rád? Jako že by ten obor nakonec vůbec neotevřeli a ty bys proflákal rok doma? :))

 3. Scotty

  @mikke: Co jsem tak slyšel, tak se uznávaly pouze jedničky, občas dvojky. A navíc uznaj jen známku, ale nedostaneš kredity. Takže to by stejně nemělo cenu.
  @Tonda: CO PROSÍM? Alča že za mě dělala semestrálku? Tak na to rovnou zapomeň. Jak jsi proboha na takovou blbost přišel?! A znovu ti opakuju – než začneš psát kraviny, zjisti si fakta. Už mě nebaví tě pořád opravovat a poučovat!

 4. mikke

  Jak nemelo cenu? Ze by jeste nebyly v provozu predmety, ktery bys mel jakoby ve druhaku? Zkratit si studium byt treba o jeden semestr je imho fajn.

 5. Scotty

  @mikke: Zaprvé by mi s mým prospěchem předměty neuznali. Nebo by mi uznali dva předměty. A zadruhé – kdyby mi teoreticky předměty uznali, tak bych si ani semestr neušetřil, protože bych musel nahánět kredity v jiných (nepovinných) předmětech…

 6. Jan Kodera

  No pokud už funguje Fakulta informatiky, tak bych být váma dezertoval tam. Já sice FEL absolvoval, ale co si vzpomínám, tak to co předvedli pánové z kybery, za to zasluhují prázdné posluchárny.

  Nicméně přeju Vám ať se daří ať na FEL či FI.

  PS. Holka na FELu? To za nás nebejvalo, to jsou ty novoty. 😀

 7. george

  @Michael:

  Ahoj. Taky sem si podal přihlášku na Otevřenou informatiku. ( Jsem ze současné E4A ČB ) Měli by mě vzít bez přijímaček, ale taky doufám, že nenaplní kapacitu (160 lidí), protože se nás ze třídy hlásí víc a nechci být sám, kdo tam bude koukat jak chleba z tašky :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *