Důležitá volba oboru

Nastal čas, kdy si musím vybrat obor, který budu studovat. Ačkoliv jsem už téměř v půlce druhého semestru, tak pořád studuji jen určitý studijní program (EaI – Elektrotechnika a Informatika), ale žádný konkrétní obor. To se má od druhého ročníku studia změnit a nyní je čas, kdy si musím vybrat ten obor, který chci studovat.

Na výběr mám ze 4 oborů:

 • výpočetní technika
 • kybernetika a měření
 • elektronika a sdělovací technika
 • silnoproudá elektrotechnika

Sepsal jsem je v pořadí, v jakém je mám v komponentě studenta (KOS – informační systém na ČVUT). Obor mi bude přiřazen podle mých priorit, podle kapacit jednotlivých oborů a také podle mých výsledků z 1. semestru. Vzhledem k tomu, že z prvního semestru mi chybí jedna zkouška a zbylé tři jsem udělal s hodnocením E, tak vůbec nevím, jestli se na obor napsaný na prvním místě dostanu. Sice vedení fakulty zveřejnilo nějakou tabulku, kde si mohu po zadání známek nechat vypočítat nějaké číslo, které bude důležité při rozdělování studentů, ale je to jen číslo. Nemá žádnou vypovídací hodnotu, protože nikdo neví, jaké číslo bude zaručovat daný obor a jaký je vůbec zájem o daný obor mezi studenty.

Ono ani zvolit pořadí není jednoduché. Už od podání přihlášky jsem váhal, zda bych chtěl jít raději na výpočetní techniku nebo na kybernetiku. Výpočetka je věc, která mě vždy zajímala. Kybernetika (respektive automatizace a řídící systémy) mě zase učarovala ve čtvrtém ročníku na střední škole a je to věc, která mě velmi zajímá a mohla by mě i bavit. Nicméně kybernetika je údajně nejtěžší obor na FELu, výpočetka naopak nejlehčí (i když to jsem slyšel i o silnoproudu). Navíc kybernetika má minimálně v názvu i měření, což nepatří mezi mé nejoblíbenější činnosti.

Brouka do hlavy mi navíc přidal i můj učitel automatizace na střední škole, pan Nedvěd, který kdysi výpočetní techniku vystudoval. Určitě měl pravdu, když tvrdil, že výpočetní technika se neustále vyvíjí a posouvá dál, takže člověk aby udržel krok s dobou, tak musí studovat celý život. Zatímco kybernetika je postavena na fyzikálních zákonech, které se nemění. Svět kolem nás má prostě pevně dané základy a ty nezměníme.

Tento týden u nás na fakultě díky firmě Honeywell přednášel laureát Nobelovy ceny za fyziku v roce 2005 Theodor W. Hänsch a i díky tomu jsem se s několika lidmi z Honeywellu dal do řeči a i oni mě tlačili do kybernetiky. I když jejich názor “koho dneska zajímá výpočetka” není zrovna moc vypovídající. Ale asi se na trhu práce spíše uchytí člověk s kybernetikou. Nebo bude mít alespoň vyšší cenu, neboť pražská kybera je hodnocena velmi kladně a na ČVUT se na ní dělají zajímavé věci. Případně se dá předpokládat, že člověk, který bude mít zajímavý nápad a dokáže ho nějakým způsobem zpracovat (např. vyrobit nějaké inteligentní zařízení) na tom může klidně postavit business, zatímco člověk s výpočetkou si může tak maximálně otevřít krámek s HW, kterých už je i tak dost.

Doufám, že jeden z těchto oborů dostanu. Sdělovačka není přesně to, co bych chtěl studovat. Maximálně by mě zajímaly nějaké modulace, ale nic moc víc asi ne. A silnoproud? To není nic pro mě…

Co si o oborech myslíte vy? Co z toho se vám jeví atraktivní? Teď už můžu jen čekat, jaký obor mi bude přidělen…

5 komentářů u „Důležitá volba oboru

 1. AlenKa

  Nemá cenu se do tvých názorů nijak obouvat, maximálně mi neschválíš komentgář a budeš se se mnou dalších dvacet let hádat. Každopádně tvůj názor, že s výpočetkou si otevřeš tak maximálně krámek s HW mě fakt HODNĚ rozesmál. Je vidět, že neznáš absolventy. Díky ti za to, aspoň jsem se po ránu fakt kvalitně pobavila 😉

 2. Scotty

  @AlenKa: Rád si poslechnu jinej názor, třeba mi rozšíří obzory nebo získám jiný názor. Jak sis mohla všimnout, komentáře schvaluji všechny. Ano, můj názor ohledně výpočetky zde byl hodně nadnesený. Ale pokud bude nějaká krize a firmy nebudou chtít / moci zaměstnávat správce sítě (či informačního systému apod.), tak co ti zbyde? Ano, můžeš to provozovat jako živnost, ale stejně nebudeš mít nějakou větší šanci na výdělek. A pokud o tebe na trhu práce nebude zájem, jaké máš šance? Sedě doma na prdeli? Nebo zkusit podnikat? Takže se ničeho neboj a řekni mi svůj názor, opravdu mě to zajímá. Jsem rád, že jsem tě kvalitně pobavil…

 3. Honza

  Když jsem byl v prváku – měl jsem stejné rozhodování jako ty 🙂 Ale pak jsem se z nějakého divného osudu (možná v tom byl i alkohol:)) přihlásil na energetiku(u vás asi silnoproudá el.)A není pravda,že je to nejlehčí obor-taky se člověk pořádně zapotí:) Na střední jsem vystudoval výpočetní techniku a zjistil, že počítače se nemusí studovat jako obor – to se musí umět, jako umíš chodit:) Kybernetika je krásná, ale je to peklo:) prostě svítit se musí pořád a tak správná volba je energetika:) Někdo ten Temelín postavit musí:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *