Holiday on Ice – Spirit

Holiday on IcePo loňském vystoupení Lord of the Dance v českobudějovické Budvar Aréně jsme se dnes s mamkou vydali do Prahy, kde jsme navštívili světoznámou lední revue Holiday on Ice. Holiday on Ice je ledová show s více než 65 letou tradicí. Je to show, ve které vystupují světoznámé krasobruslařské legendy. Stejně jako Lord of the Dance má i Holiday on Ice více představení a krasobruslařských týmů. Konkrétně má v současnosti pět různých variant – Elements, Mystery, Bugs Bunny On Ice, Energia a Spirit, která byla nyní v České republice.

Show Spirit začíná východem slunce a poté symbolizuje elementy ohně, vody, země a vzduchu. Rychlý průlet vystoupením si můžete prohlédnout v oficiální upoutávce:

Letos, stejně jako loni, kdy bylo Holiday on Ice poprvé v ČR, se show konala v O2 aréně.  Vzhledem k tomu, že se jedná především o krasobruslení, tak byla potřeba ledová plocha – ta byla menší než na hokej, takže se část zakryla a přidala se tam místa k sezení. Asi nemusím zmiňovat, že reklamy a mantinely zmizely. 🙂 Obří kostka byla vytažena úplně pod strop a byl z ní vidět pouze spodek. Pod stropem však byla zavěšena osvětlovací konstrukce. Vypadala velmi zajímavě – z části vypadala jak had a z části měla tvar spirály. Pokusil jsem se vytvořit panoramatickou fotografii, tak se můžete na scénu podívat (spojení jednotlivých fotografií není ideální, ale více se svým mobilem nedokážu).

O2 aréna

Co se týče lístků, tak se nejedná o nejdražší představení, ale rozhodně se nedá říci, že by bylo levné. Například naše lístky stály 490Kč (za kus). Ke světové show patří i světové ceny prodávaných věcí. Například program stál 200Kč, DVD s vystoupením 500Kč a více, klíčenka 150Kč a podobné ceny. Zkoušel jsem si spočítat, kolik taková show asi vydělá. Podle mého odhadu tam dnes bylo zhruba 8000 lidí. Pokud se veme, že průměrná cena lístku mohla být 1000Kč, tak za vystoupení jde z lístků kolem 8 000 000Kč (slovy – osm miliónů korun). Show byla v Praze tři dny a čítala pět představení. To už nejsou vůbec špatné peníze.

Ve vystoupení vystupuje až 45 tanečníků a za představení využijí na 350 různých kostýmů. Každý tanečník se musí minimálně 6x převléknou, maximálně však 10x. O design show se postaral oceňovaný architekt Bart Clement, kostýmy navrhl David Shields a hudbu složil Maurice Luttikhuis. Vše režíroval Robin Cousins MBE a o choreografii se postarala Karen Kresge, která dělá mimojiné choreografii pro exhibice na olympijských hrách a mistrovstvích světa v krasobruslení. Osobně se mi muzika moc líbila a nejednu melodii budu mít neustále v hlavě. 🙂

Asi vás zajímá i můj názor na show. Osobně rád poznám něco nového, dříve nepoznaného. Tentokrát to bylo krasobruslení – dříve jsem ho sledoval pouze u televizní obrazovky. Tentokrát jsem ho viděl na vlastní oči a jsem za tuto zkušenost rád. Asi si myslíte, že se mi nejvíce líbily skoky, ale to se pletete. Je sice pěkné, když skočí čtverný skok, ale málo kdy stihne postihnout, zda byl čtverný nebo jen trojitý. Mně osobně se nejvíce líbily různé zvedačky a „provazolezec“. Ve zvedačkách je až neuvěřitelné, co ti muži dovedou. Jeden dokonce bruslil s ženou, která mu ležela na hlavě. Bez jakéhokoliv držení – muž i žena měli upažené ruce! Co se týče toho provazolezce – ve druhé polovině představení byl vyzvednut muž bez jištění zabalený jak batole ke stropu. Poté rozpažil ruce a propadl se o několik metrů dolů – jeho „plenky“ najednou byly pruhy látky, které měl omotané kolem nohou a to bylo jediné, co ho drželo ve vzduchu. Tím jsem dostal zkušenost s novým sportem – akrobacií. 🙂 Poté se k tomu muži připojila ještě žena a pokračovali společně. Bohužel jsem na YouTube žádné video s tím nenašel a tak vám musí postačit mé fotografie.

provazolezec provazolezec provazolezci

Další zajímavostí, které jsem si v O2 (bývalé Sazka) aréně všimnul byla socha. Pravděpodobně se jednalo o kopii Davida – tedy nejznámějšího díla Michelangela. Jak můžete vidět na fotografii, jeho přirožení bylo zakryté zlatým listem a na něm byl tento nápis: „Větší než obvykle? Sportka, nejvyšší výhra všech dob. PROSÍME, NEODKRÝVAT“

David

Pokud vás show zaujala a chtěli byste si prohlédnout více záběrů, koukně na tento článek na TN.cz. Jelikož se televize Nova stala partnerem této akce, tak v článku najdete celkem tři videa – jednu reportáž a dvě videa přímo z představení. Jedno z toho poměrně dlouhé. Pokud vás zajímá více o samotném ději, tak si podrobný rozbor můžete přečíst v tomto článku na O2 Extra.

Holiday on Ice Holiday on Ice

Holiday on Ice Holiday on Ice

6 komentářů u „Holiday on Ice – Spirit

 1. Ondřej Mirtes

  Hezká reportáž. Jen ta část o výdělku bude asi hodně mimo – smrtelník fakt částku, kterou pořadatel vydělá, nemůže odhadnout. Musí k ní přičíst cenu prodaných lístků a příjmy z reklam společností, co se objevily na akci (= sponzorství) a naopak spoustu věcí odečíst – licenci HoI, dopravu a nocleh celého jejich štábu, pronájem o2 areny, reklamy v médiích a na billboardech a v neposlední řadě několikaměsíční každodenní práci pořadatele na zorganizování těch několika vystoupení.

 2. Tina

  Ve zvedačkách je až neuvěřitelné, co ti muži dovedou. Jeden dokonce bruslil s ženou, která mu ležela na hlavě.

  A taky je neuvěřitelné, co ty ženy dovedou. Udržet tělo rovně, kdy je podloženo jen v jednom bodě a k tomu v hýbajícím se bodě taky není žádná sranda.. 😉

  Na reklamy na akci jsem koukala tak, že bych se tam ráda podívala, ale že nemám šanci. A musím říct, že podle toho, co všude vidím a slyším to musí být nezapomenutelný zážitek.. Tak snad příště.. ?

 3. mibrt

  HoI mě hodně láká, ještě jsem na něj nikdy nebyl, ale krasobruslení se mi obecně moc líbí. Snad někdy příště to vyjde a zajdu. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *