Burnout Paradise The Ultimate Box

Burnout ParadiseBurnout Paradise The Ultimate Box – přesně tak se jmenuje nová herní pecka, která dnes vyšla. Hra pochází od společnosti EA, čímž je zaručeno kvalitní zpracování a  skvělá zábava. Herní série Burnout již čítá několik titulů, avšak až Burnout Paradise je k dispozici i ve verzi pro PC. Všechny ostatní verze byly určené pro konzole a lidé s PC měli co závidět. Nyní se však dočkali i oni a mohou si hru vychutnat na svém železe. A nyní lidem s PC zase mohou závidět konzolisté, neboť pouze verze pro PC je k dispozici v češtině a většina rozšiřujících módů pro PC bude zdarma, zatímco na konzolích placená. Ale pojďme si hru prohlédnout detailněji.

Pokud bych měl hru Burnout Paradise někam zařadit, tak bych jí charakterizoval jako arkádu. Jsem milovníkem simulátorů, za nejlepší hru považuji Live for Speed. A i když nejsem žádným velkým hráčem, tak si občas s chutí zahraji i nějakou arkádu, u které se mohu odreagovat, pobavit a hlavně se u toho nemusím soustředit (což se o simulátorech říci nedá). Ačkoliv EA zapracovalo na modelu poškození a fyzice vozu, tak pro mě je to pořád hra velmi podobná Need for speed.

Hra Burnout Paradise se odehrává ve městě nazvaném Paradise city. Město je velmi rozsáhlé – čítá přes 30 čtverečních kilometrů. Po celé této ploše máte absolutní volnost pohybu a to jak při samotném projíždění se, tak i při závodech. Nikdy není určena žádná cesta, kudy musíte jet – dostanete vždy cílové místo, které můžete sledovat i na mapě a jak se k němu dostanete je jen na vás. A protože je město velmi detailně propracované, obsahuje hodně zkratek, kudy si cestu můžete zkrátit. Poznat celé město člověku zabere hodně času a tak je dobré si projížďky po městě zpříjemnit nějakým závodem. V klasické hře máme k dispozici hned pět druhů soutěží:

 • Závod – dojet z bodu A do bodu B, pokud možno první
 • Kaskadérská jízda – zde jde hlavně o znalost města – využívání různých skokánků a podobně
 • Zuřivá jízda – účelem je zdemolovat co nejvíce aut soupěřů v časovém limitu
 • S terčem na zádech – soupeři se vás snaží zničit a vy jim musíte ujet
 • Žhavá jízda

Dostat se do nějakého závodu není vůbec těžké – stačí přijet pouze na křižovatku (kterých je ve městě uctihodných 120) a na tomto místě (stiskem plynu a brzdy současně) protočit kola. Závodit můžete s velkým množstvím aut. Každé auto má samozřejmě odlišné vlastnosti a s tím se mění i vhodnost pro růžné závody. Jet závod na čas s pomalým a těžkým autem nebude to pravé ořechové, ale spíše to vybízí použít takové auto k demolici soupeřů v Zuřivé jízdě. Ze začátku máte k dispozici pouze jediné auto, ale jak se protloukáte ze závodu do závodu, tak si zlepšuje svůj řidičský průkaz a získáváte nová auta. Auta (nejenom auta, ale o tom až za chvíli) si měníte na vrakovišti.

Výběr auta na vrakovišti

Asi se divíte, proč v nadpisu mluvím o Burnout Paradise The Ultimate Boxu a všude zmiňuji jen Burnout Paradise. Vysvětlení je jednoduché – základní hra se opravdu jmenuje Burnout Paradise.  Nicméně v obchodech jí naleznete ve verzi Ultimate Box. Tato verze obsahuje jak základní hru Burnout Paradise, tak i další rozšíření. Rozšíření hry se provádí pomoců „modulů“, které budou vycházet ke stažení na internetu – a to u většiny zdarma. V této Ultimate Box verzi je již implementován doplněk Cagney (přidal nové herní módy, 70 závodů, 2 vozy a online stránku s novinkami), Bike (přidá do hry 4 motorky, okruhy speciálně pro motorky, střídání denních a nočních cyklů a hru v reálném počasí) a doplněk Party (přidává výborný offline multiplayer až pro 8 osob u jednoho PC – lidé se střídají po jednotlivých kolech).

Burnout Paradise

Co na hře oceňuji je především výborné ozvučení – nejen zvuk samotných strojů, ale i soundtrack. OST ke hře je vytvořen opravdu znamenitě a obsahuje i velmi zvučná jména. Díky tomu si můžete vychutnat jízdu podbarvenou hudbou od Guns’n Roses, Depeche Mode, Faith No More, Avril Lavigne a mnohých dalších hudebních hvězd z různých žánrů.

Aby vám hra fungovala, tak by váš počítač měl splňovat tyto požadavky:

Pro počítače s  Windows XP (nutný SP2 či novější)

 • procesor 2,8 GHz Intel Pentium 4 nebo podobný
 • 1GB RAM
 • grafická karta se 128MB paměti a podporou Pixel Shader 3.0
 • internetové připojení pro online aktivaci a rovněž pro online hraní – alespoň 512kbps nebo rychlejší

Pro počítače s Windows Vista

 • procesor 3,2 GHz Intel Pentium 4 nebo podobný
 • 1,5GB RAM
 • grafická karta se 128MB paměti a podporou Pixel Shader 3.0
 • internetové připojení pro online aktivaci a rovněž pro online hraní – alespoň 512kbps nebo rychlejší

Požadavky nejsou nijak brutální a mohu vám říci, že hra bude fungovat i na slabších strojích. Sám jsem jí spustil na počítači s jednojádrovým procesorem taktovaným na 2GHz, 2GB RAM a grafickou kartou ATI Radeon X1600Pro s 256MB paměti (128-bit). Sice hra nebyla nijak extra plynulá, ale hrát se docela dala. Pokud máte nějakou moderní grafickou kartu a moderní operační systém (Windows Vista), tak si můžete užít ještě lepší grafiky díky podpoře DirectX ve verzi 10.

Burnout Paradise

Již jsem zmínil rozšiřování hry ve formě balíčků – pro PC by většina balíčků měla být zdarma. Již nyní je známo, že bude balíček s auty ze známých filmů a seriálů (Burnout Paradise Legendary Cars Pack bude obsahovat i KITTa ze seriálu Knight Rider – podle screenshotů se bude jednat o auto z původní verze seriálu, takže to nebude Ford Mustang, který je v seriálu Knight Rider 2008). Další balíček by měl přidat do hry policejní vozy. A dokonce už se mluví i o prvním placeném balíčku – tím by měl být nový ostrov, který rozšíří už tak dost velké město.

Burnout Paradise

EA u této hry změnila distribuční model, který se mi zamlouvá a vůbec bych se nezlobil, kdyby ho používaly i další firmy. EA nabízí ke stažení plnou verzi hry. Pokud si hru nezakoupíte v nějakém (i internetovém) obchodě, tak nemáte sériové číslo. Ale hrát můžete i bez něj – EA vám dává hodinu hraní zdarma. To je myslím doba dostatečná na to, aby člověk zjistil, zda ho hra baví a koupil si jí nebo jestli má raději peníze nechat v peněžence. EA sice o ceně říká, že je „bezkonkurenční„, nicméně v obchodech se hra prodává za zhruba 1000Kč, což se od ostatních her moc neliší. Nicméně milovníci série NFS a podobných arkád by měli zbystřit, tato hra je bude určitě bavit a najdou v ní zábavu na spoustu hodin. Nejen jim, ale i vám doporučuji vyzkoušet hru zdarma – otestovat si nejen to, zda vás bude hra bavit, ale zda vám na vašem počítači poběží. Stáhnout jí můžete z těchto stránek – www.electronicarts.cz/burnoutdemo – jedná se o 3GB soubor. Server běží velmi svižně, já „demo“ stahoval rychlostí kolem 3500KBps…

Pokud váš stroj na hru nestačí, nezoufejte. EA měla dnes na českém videoportálu Stream.cz spustit soutěž o počítač za cenu kolem čtvrt milionu korun a další hodnotné ceny. Bohužel jak koukám, tak na webu se ještě soutěž neobjevila a tak musíme počkat. Nicméně věřte mi, že šance vyhrát je vysoká… 😉

9 komentářů u „Burnout Paradise The Ultimate Box

 1. Pingback: Burnout Paradise Ultimate | PetrMiko.cz - Blog | Est Sularus Oth Mithas

 2. Pingback: Blábolník Chomutováka

 3. Najja

  Stáhla jsem, dostala se do menu, tam se to začlo sekat, nezajezdila jsem si, stačilo mi to. 😀

  Viděla jsem hru jenom z dálky, když ji spolužák hrál na notebooku a musím říct, grafika nádherná. Ale nerozjedu ji, takže ji mam staženou, ale je mi k ničemu. 😀

 4. Ly

  Vypadá to sice dobře, ale poslední dobou se snažím hraní her omezovat 😀 Na PC sice nic nehraju, ale na Wii a Xbox nedám dopustit 🙂 HALO 3 FOREVER 🙂

 5. LamkaTomi

  Je to bohová hra, stiahol som si to prednedávnom a hrám to. Som už viac než v polke hry ja som to stiahol cez torrent
  Moj skype: lamkatomi
  Moj facebook: Tomáš Kramer Jiggy
  Napíšte keby niečo. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *