V Plzni (nejen) na hokeji

Z Prahy to do Plzně není tak daleko, pohodlným autobusem Student Agency je tam člověk za hodinku, a tak jsem se rozhodl, že si svůj vysokoškolský život trochu zpříjemním. Už při nástupu na vysokou jsem měl tajné přání poznat všechny extraligové hokejové arény stadiony v republice. Nicméně od snů je daleko k činnům a rozvrh nedovoloval navštěvovat cizí města. Po několika pauzách se situace otočila a tak se páteční kola hrají na ledech soupeřů HC Mountfield. V pátek školu nemám vůbec, ve čtvrtek si mohu dovolit skončit dopoledne (aneb kdo by šel na tříhodinovou přednášku z matiky, která nic nenaučí) a tak jsem toho využil a vyrazil na hokej do Plzně.

Původně se mělo hrát v pátek 12.12., ale došlo ke změně termínu. Naštěstí jsem neměl problém s posunutím zápasu o den dříve (kvůli přímému televiznímu přenosu České televize) a na dlouho očekávaný duel dorazil.

Z Prahy jsem vyrazil žlutým expressem Student Agency ve 14 hodin. „Studenta“ jsem si poslední dobou užil docela dost a musím říci, že už to není to, co to dříve bývalo. Snad pokaždé, když s nimi jedu, mají nějakou technickou poruchu. Tentokrát to odnesly obrazovky, takže cesta byla bez DVD projekce. Bez toho se dá žít a tak jsem si pustil v přehrávači nové výborné album Britney a četl si u toho AutoNEWS (nebo jak se ten časopis jmenoval). Po hodině jízdy metrem a další hodině jízdy luxusním autobusem Scania Beulas Aura jsem se ocitl na plzeňském CAN (centrálním autobusovém nádraží).

U autobusáku jsem počkal na mého hostitele Tomáše. Poté jsem si chtěl koupit celodenní lístek na městskou. Zašel jsem tedy do trafiky a… EJHLE … lístky neprodáváme, to musíte na dopravní podnik. Tak jsme se vydali na dopravní podnik, kde jsem ale lístek opět nedostal! Celodenní lístky prostě neprodávají, protože si údajně lidé přepisovali datum. Co je mi ale do toho? Já jsem turista a chci jen cestovat městskou! V Plzni funguje elektronická peněženka zvaná Plzeňská karta. S touto kartou můžete cestovat MHD, platit v některých zařízeních a podobně. Naštěstí se touto kartou dá zaplatit v autobuse lístek a tak jsem Tomášovi dobil 40Kč (ano, to je cena celodenního lístku) a vydali jsme se k němu na byt. Tam jsme chvíli koukali na NHL a poté se vypravili za hlavním cílem mojí cesty – na hokej.

Asi nemusím připomínat, že plzeňský stadion se jmenuje ČEZ aréna (což je, mimochodem, stejný název jako stadionu v Ostravě). Vedle ČEZ arény je další ledová plocha, kde ještě trénovali junioři. Lístek stál 90Kč, což pro návštěvníka českobudějovického hokeje není žádná velká pálka. O stadionu jsem slyšel hodně, ale to, co jsem viděl, předčilo má očekávání. Nejčastěji jsem slýchal, že je na stadionu zima – ano, není to těch 20°C, co máme v Budějkách, ale rozhodně jsem se zimou neklepal, protože jsem byl teple oblečen. Byl jsem v kotli hostí, což je jeden sektor strčený úplně v rohu a je bez sedaček. To vůbec nevadí, stejně se fandí ve stoje. Co je však zarážející je strmost tribun. Ty jsou opravdu hodně strmé a kdyby se nějaký ožrala v poslední řadě zapotácel, asi by se rychle skutálel až k ledu. Další věc, kterou jsem nikde neviděl, je zákaz nošení piva na tribunu! Nejen, že 40 minut fandíte a nemůžete se ani napít, ale klub takto ani moc na občerstvení nevydělá. To v Budějkám vám pivo během třetin přinesou i na tribunu. Jestli si někdo stěžuje na nedostatek a malou kapacitu záchodů v českobudějovické Budvar aréně, tak by měl poznat plzeňský zimák. Pokud jste u občerstvení za brankou, tak musíte přejít stadion téměř úhlopříčně, kde jsou záchody pro půl stadionu. Ještě, že v Plzni lidé na hokej nechodí, protože bych asi celou přestávku strávil ve frontě na záchod.

Fanoušci jsou kapitola sama pro sebe. Když plzeňští přijedou na hokej do Budějc, cítím přátelskou náladu a fair-play fandění. Jaká to ale změna v Plzni! Za brankou hostí jsou tři chlápci, kteří celé utkání pořvávají a nadávají hostujícím hráčům a hlavně brankáři, který to bohužel musí trpět celé dvě třetiny. Údajně je to tak každý zápas a pořadatelé s tím nic nedělají. Nechápu – takováto „zvířata“ bych na hokej vůbec nepouštěl nebo bych je nechal ze stadionu vyhodit. Kotel domácích má luxusní místo přímo nad středem hřiště, pod plechovou střechou, od které se skandování krásně odráží a rozléhá po celém stadionu. Nicméně ani kotel nefandí slušně. Zajímavě to zhodnotil hostující fanoušek, který do Plzně na hokej jezdí pravidelně – „Zdá se mi, že plzeňáci nějak vyměkli. Dneska jsem je slyšel jen jednou nazývat rozhodčího kurvou a nám smrtí hrozili jen dvakrát. Už to není co to bejvalo. A nebo za to mohlo to, že celý zápas vedli.“ Ano, na hokeji v Plzni se člověk nestačí divit. Nakonec ho však pobaví rozcestník, který visí na stadionu. Jak můžete vidět na obrázku dole, na rozcestníku je šipka nahoru a šipka doprava. Šipka nahoru je orientována na Prahu a je u ní nápis „nejlepší hokej“, zatímco šipka doprava je orientována na České Budějovice a je u toho nápis „nejlepší pivo“. Jak vidno, i v Plzni si cení kvality… 🙂

Po hokeji jsme se vydali na jídlo do Big Burgeru. Burger King to sice není, ale najíst se tam také dá. A takové občerstvení se přece musí zapít. A znáte něco lepšího, než jít v Plzni na Budvar do hospody U Nováků? 🙂 Po pár koustcích se nám zachtělo nějaké akce a tak jsme se přesunuli do Mefista. Goethe’s Mefisto music bar je velmi pěkný podnik. Bohužel, když jsme tam byli, tak tam bylo vcelku prázdno a v prázdném klubu moc zábava není. I proto jsme se po pivě odebrali na ubytování. Využili jsme k tomu noční autobusovou linku, kde mi Tomáš vytiskl celodenní lístek na MHD.

Po probuzení jsem měl v plánu jet na Bory, do areálu ZČU, kde jsem se měl setkat se svými známými. Domluven jsem byl v podstatě jen s Petrem, ale tolik lidí, kolik jsem na konec potkal, nečekal. Už po příjezdu jsem začal potkávat samé známé z Budějc, z průmyslovky a podobně. Petr také domluvil setkání s Fremym, takže jsem ho konečně poznal osobně a dovolil mu přidání do přátel na Facebooku. 😀 Škoda, že většina lidí měla před testem z matiky a tak se toho moc nedalo dělat a tak jsem je nechal připravovat na test z matiky. Alespoň jsem poznal, co se bere jinde a viděl, že vše řeší jinak než my. Pro každý příklad používají graf (mají ho dokonce i u definic), což se u nás vůbec nedělá.

Test měli od dvou hodin a já měl zabookován autobus až na čtvrtou odpolední. Zavolal jsem tedy bráchovi a ten se rozhodl, že mi vezme na jídlo do jejich menzy. Tento zážitek stál za to – jídlo v jejich menze stojí kolem dvaceti korun (což je polovina ceny jídla v pražských menzách ČVUT) a pití mají za 3Kč! Já, když si dám v Praze pití v menze, tak za něj zaplatím 16Kč! Co se týče porce, v Praze se občas ani nenajím, zatímco v Plzni jsem oběd nemohl ani dojíst. Navíc po budově školy jsou plasma a LCD televize (Panasonic Viera a Sony Bravia), na kterých se promítá jídelníček a záběry z menzy, takže můžete do menzy vyrazit ve chvíli, kdy tam není fronta. Nádhera, to by měli udělat i v Praze…

Z menzy jsme se vydali na bráchovu kolej (Máchova – plzeňáci znají) a pokračovali přes památky až k vlakovému nádraží, odkud jsem přejel tramvají k CAN. Viděl jsem tedy synagogu, hnusné náměstí s kostelem uprostřed, malinkatý plzeňský vánoční strom, vánoční trhy, vodárenskou věž a nevím co ještě.

Ani tentokrát autobus nebyl bez chyby – měl dokonce prasklé přední sklo. Zároveň jsme byli vyzváni, abysme nemanipulovali s klimatizací (asi s tím mají problémy). Seděl jsem na sedadle 3, takže jsem měl krásný výhled nejen před sebe, ale i na řidiče. Zajímavé je, že autobusy mají velmi nízké otáčky – jezdí zhruba od 1000 do 2000 otáček za minutu. Zarazilo mě také to, že řidič i stewardka porušovali jejich předpisy – bavili se mezi sebou, na sedadle stewardky seděl nějaký jejich kamarád a ten neustále vyrušoval řidiče a podobné věci. Protože Plzeň byla ucpaná a po cestě bylo pěkně hnusně, tak jsme dorazili do Prahy se zpožděním. Věděli jste, že toto zpoždění stewardka hlásí pomocí SMS? SMSka je skoro stejná, jako když si chcete rezervovat místo v autobuse, jen se přidá magické slůvko late (tedy BUS late a pak známá sekvence s datumem, časem a důvodem zpoždění).

Doufal jsem, že se již v pohodě dopravím na kolej a konečně se vyspím. Jenže už v metru mě docela zamrazilo. Mezi dvěmi stanicemi se metro velmi rychle zastavilo, řekl bych snad i zablokovalo kola. Toto prudké zabrždění způsobilo, že se z podvozku začal linou pach spáleniny a všudem kolem metra se zvednul ten letitý usazený prach a krásně to smrdělo. Nikdo nevěděl, co se děje. Naštěstí se metro zhruba po minutě rozjelo a pokračovalo normálně v cestě. Tak jsem již dorazil na kolej v pohodě. Nyní mě již prosím omluvte, jdu si vyčistit boty, protože Plzeň je snad celá rozkopaná a bahno je všude…

13 komentářů u „V Plzni (nejen) na hokeji

 1. Pingback: Jak jsem si splnil sen – vidět Manchester United | Weblog Tomáše Kápla

 2. WhiteFang

  no tak tedy s tím jídlem a pitím v menzách nevím brachu na které planetě žiješ:D studuji Plzni a víc než důvěrně znám menzy ČVUT. Pití za 16,-?Ano, ale coca colu v plastu a ne stáčenou. Naopak v Plzni jsou ty tři koruny víc než pražská 1,-
  Porce?Za dva semestry v Plzni jsem se nenajedl do sytosti (ne nejsem obéza) a jen málokdy dobře. Snad jenom gnochi tam umí docela ujdoucný. A v Praze je větší výběr jídel za stejný peníze. Ještě jsem nezažil v Praze jíst za 40,- standardní jídla. Ba naopak ještě donedávna měli třeba na modrý menze i výbornou a levnou restauraci,taky si tam dělali i výborný a levný bagety…no prostě co se jídla týká, Praha vede

 3. Scotty

  @WhiteFang: Žiji na planetě Zemi. Stáčená kola opravdu stojí 16Kč – 5 Kč je za deci a koruna za kelímek. V PET lahvi stojí myslím 21 Kč. V Praze je sice výběr, ale ne za stejné peníze. Téměř celý rok byla standartní cena jídla kolem 40 Kč a to i v modré menze. (částky kolem 36 a 38 korun si dovoluji zaokrouhlovat) Restaurace v modré menze bývala levná, protože tam platili studentské dotace. Ty už se na minutky nedávají a tak je tam jídlo za cca 80 Kč, což pro studenta není moc dobré. Bagety jsou dotované, proto jsou levnější než jinde v krámu, ale zároveň je silně omezený výběr. Pokud se člověk nespokojí jen se šunkovou či sýrovou bagetou, má v podstatě smůlu…

 4. WhiteFang

  s coca colou máš sice pravdu, ale nelze ji přeci srovnávat se šťávou za 3,- 🙂 to je zásadní chuťový rozdíl. Jídla za 38,-?To jíš to nejdražší, cenový průměr je tam za jídlo 20-30,- (v Praze)… znám ceny jak modré,tak červené i Strahova. Za 38,- si koupíš třeba jídlo jako je steak s hranolkami (což v Plzni stojí přibližně stejně). Ceny jsou tudíž srovnatelné (až na to nesrovnatelné pití – to je jako kdyby jsi srovnal ferari a wartburg). Ale v čem Praha vede, je výběr jídel na menu, počet obložených talířů a jídla na vegetu.Podívej se třeba tenhle týden na jídelníček menzy Bory a srovnej s technickou (mimo jiné tam máme i ty ceny). Neber to jako nějaký osobní útok,ale v Plzni se stravuju,a tak mám potřebu to uvézt na pravou míru…opravdu bych si to s tebou z frcu vyměnil.

 5. Scotty

  @WhiteFang: Nechci tady rozpoutat zbytečnou diskuzi, ale Tonda ti ukázal jídelníček, kde jsou ceny jasně dané. Sice se Coca Cola nedá chuťově srovnávat s „limonádou“ za tři koruny, ale to by mě nijak netrápilo. Osobně bych raději pil limonádu za 3Kč nebo Colu z PET lahve, než nemít na výběr a pít buďto drahé pití nebo nic (čaj nepočítám, protože ho k jídlu nepiju).

 6. Fanda z Plzně

  Ehm…chlape, ty máš dost.., že v Plzni lidé na hokej nechodí, protože bych asi celou přestávku strávil ve frontě na záchod. Tohle si ani nemyslel vážně, že ne? To nebudu vůbec komentovat…Jestli chodíš na hokej u Vás, netuším, ale sem uz raději nejezdi. A nebo jo, aspoň nám zvedneš ty chabé návštěvy dle Tebe. A znáte něco lepšího, než jít v Plzni na Budvar do hospody U Nováků? 🙂 Joo, už je cca. 2 roky zavřená..no čím to asi bude..:)…A nejvíc mi doarazilo tohle:a tak jsem si pustil v přehrávači nové výborné album Britney :D…Chlape respect…zkus to v Blesku..tam by Tě vzít mohli..

 7. Scotty

  @Fanda z Plzně: Komentuješ situaci rok starou. Takže použiji tvou větu – „To nebudu vůbec komentovat…“ Co se týče hospody U Nováků, tak dva roky určitě zavřená není. Tento článek jsem napsal 14. prosince 2008 a to ještě otevřená byla, takže to není ani rok. Čím to je, že je zavřená nevím. A je mi to jedno. Nemusíš se bát, k vám na hokej už letos nepojedu (ano, na náš zápas 4.12. u vás se nechystám). Kdybych dostal nabídku z Blesku, přijal bych ji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *