Pražský Majáles a MayDej 2009

Čas plyne jako voda a já vůbec nestíhám. Proto se s týdením zpožděním chci vrátit k pár akcím. Začnu tou starší, tedy majálesem. Pár ročníků majálesu jsem zažil ještě v Českých Budějovicích, kde byl vždy vstup zdarma. I z toho důvodu si organizátoři nemohli dovolit tolik, jako v jiných městech, kde se musí platit vstupné. V Praze se za lístek v předprodeji platilo 190Kč (na místě dokonce 250Kč) a i proto člověk má jistá očekávání. Zvlástě, pokud se několik dní před pražským majálesem konal majáles i v Plzni, kde přišlo 15 000 lidí a člověk se nedoslechl o tom, že by někdo byl zklamaný nebo že by se mu něco výrazně nelíbilo.

Ale i přes to vše jsem se tolik netěšil. Ptáte se proč? Protože kapely, které na majálesu vystupovaly, nejsou zrovna můj šálek kávy (program je ještě teď k dispozici ZDE). Šel jsem vyloženě si jen užít atmosféru, popít a pobýt s přáteli a podpořit kandidáta ČVUT na krále majálesu. Společně s Tondou jsme se k místu  konání majálesu, největšímu parku v České republice, tedy pražšké Stromovce vydali už na samotné otevření areálu, které bylo ve 13 hodin. Jaké však bylo překvapení, když náš tam ani dlouho po 13. hodině nechtěli vpustit. Když už začali lidi pouštěn, tak jsme chtěli také projít do oplocené oblasti, ale když jsme jim dávali vstupenku, tak nám řekli, že si jí musíme ve stánku vyměnit za náramek na ruku. Šli jsme tedy k danému stánku a… zase odešli, ale bez náramku. Ano, skvělá organizace celé akce se nezapřela  a tak jsme byli posláni k dalšímu stánku. Tam jsme naštěstí náramek dostali a mohli jsme se vydat za bránu areálu. Vevnitř jsme si prošli celý areál, koupili pivka a šli si prohlédnout jarmark studentských organizací. Tam jsme se v podstatě u každého stánku zastavili, pokecali, vychválili FEL, urazili úkáčko a ekonomku a šli k dalšímu stánku. Po chvíli dorazila Barča s přítelem a tak jsme se přesunuli před hlavní stage, kde akorát začínala hrát skupina Sto zvířat.

Sto Zvířat

Protože jsem v podstatě žádnou píseň neznal (znám jen Nikdy nic nebylo a to si pamatuju jen díky videoklipu s Robotem Karlem), tak jsem se vydal zjistit, kde se dává pivo zdarma. To bylo podmíněno registrací na webu majálesu. Tu jsem samozřejmě udělal, ale nikde nikdo nevěděl, kde se to pivo vydává. Když už jsem chtěl hledání vzdát, dostal jsem horkou informaci na barmana, který by to pivo měl čepovat. Se slinou jsem vyrazil kupředu, ale pivo jsem stejně nedostal. Chlápek sice pivo zdarma dával, ale pouze za kupón. A kde ten kupón získat samozřejmě nevěděl. Počkal jsem si tedy na někoho s kupónem a ten mi řekl, že ho mohu získat venku, tedy mimo areál u stánku, kam nás dříve poslala ochranka pro náramek. Vzhledem ke stále zvětšujícímu se počtu příchozích jsem se mezi nimi nechtěl prodírat ani ven, ani poté zpět a tak jsem si hold pivko musel koupit za své. Když jsem se poté vracel zpět k hlavnímu podiu, tak jsem již slyšel hudbu i slova písně Nikdy nic nebylo a tak jsem přidal do kroku. Ale když jsem míjel druhou stage, tak jsem se musel zastavit, abych udělal fotku. Na druhém podiu totiž vystupovala kapela Vagyny dy Praga a jak můžete vidět na fotce, měli opravdu hodně posluchačů.

VAGYNY DY PRAGA

Program poté pokračoval akcí CAN YOU HEAR ME, EUROPE?. Raději se mě neptejte, jaký smysl nebo cíl tato akce měla, protože to organizátoři nevysvětlili a moderátor pouze vyzval lidi, aby křičeli, že bude křičet celá Evropa. Samozřejmě, v podstatě nikdo nekřičel, trapas první třídy. Až po majálesu jsem zjistil ze zpravodajtví, co že to vůbec bylo za akci… Jak plynul čas, tak sluníčko pražilo méně a méně (ale stále bylo krásně!), piv ve mně přibývalo a kapely se na pódiu měnily. Pak však kapely vystřídal pořad televize HBO Na Stojáka a po něm alespoň trochu vzrůšo, neboť na řadu přišla volba krále majálesu. Kandidáti měli být celkem tři – Jiří Jindrák (za VŠE), Dejdárek XX. (za UK) a nakonec Barnack Obdana (za ČVUT). Mou podporu a podporu mých hokejem vycvičených hlasivek měl samozřejmě Barnack, ačkoliv jeho volební spot nebyl zrovna nejlepší:

Volební horečka dokonce strhla i Tondu, takže jsem se neztrapňoval sám. Souboj se nakonec odehrával pouze mezi UK a ČVUT, neboť kandidát VŠE se vůbec nedostavil (myslím si, že vůbec neměl školu, tak ani nejel do Prahy).S Tondou jsme rozjeli rozsáhlou brainstormingovou kampaň, nicméně ani to nepomohlo a Barnack ve volbách neuspěl. Nicméně jako student FEL ČVUT je jistě rád, že získal kulatý počet hlasů – přesně 256! Během voleb se prostor začínal velmi rychle a velmi razantně plnit. Ono se není co divit. Organizátoři sice očekávali návštěvu kolem 8 000 lidí, ale areál tomu neodpovídal. Nevím, jak si mám vysvětlit, že backstage (prostor pro umělce a kapely) byl větší než prostor pro návštěvníky. Zároveň však kolem areálu bylo spousta volného místa, takže se klidně mohl areál udělat větší a problémy by třeba nebyly. Nejen, že všude byla hlava na hlavě a nedalo se pořádně nikam dostat (15 minutou frontu na pivko ani nepočítám, to je jak na hokeji), ale přetlak byl znát i u pódia. Nejde to asi popsat lépe, než touto fotografií. Zároveň se velmi rychle změnilo počasí a během chvíle přišel celkem pěkný deštík. Vzhledem k tomu, že už jsme s Tondou byli na místě od začátku, jsme se rozhodli vydat se na cestu do tepla a sucha domova, respektive našich kolejních prostor. Sice jsem přišel o Divokého Billa, který mi celkem zajímal, ale zase jsem se mohl dívat na hokej.

Vypsaná fixa

Celý majáles pro mě tedy byl obrovským zklamáním a to hlavně díky pořadatelům, kteří akci totálně nezvládli. Jediným kladným bodem pro mě bylo vystoupení G Point Hunters, což je skupina, kde vystupují Matthew Ruppert, Roman Holý a Tereza Černochová. Právě oni zahráli i trochu dance, čímž upoutali nejen mou pozornost. Jejich vystoupení bylo energické a mělo náboj. Určitě jsem zvědavý na počiny této formace. Doufám, že vytvoří také něco vlastního…

Aby akcí nebylo málo, tak hned v sobotu se konala akce MayDej. Jedná se o akci Studentské Unie, kterou bych shrnul výrazem sportovní den. Kdo totiž chtěl a zároveň zajistil nějaký tým, tak si mohl zahrát turnaj. Turnajů bylo několik – fotbalový, nohejbalový a volejbalový. Já bohužel nikoho zas až tak sportovně aktivního neznám a proto jsem se na akci vypravil jako návštěvník. Normální vstupné bylo 100Kč a pro členy pořádajících kolejních klubů (mezi které jsem spadal i já) to bylo pouze 50Kč. Návštěvník ale neměl jen možnost koukat na sport a užívat si krásný slunečný den, ale zároveň měl občerstvení zdarma. K dispozici bylo nějaké nealko, světlá oranžová voda (Gambrinus) a maso a klobásy z grilu. A za 50 Kč bych rozhodně jinde večeři nesehnal. 🙂 K tomu všemu byla slíbená projekce hokeje. Jak jistě víte, ten den se hrál zápas Česko – Slovensko. Nicméně z první třetiny jsme „viděli“ poslední dva góly. Nedařilo se totiž spustit projektor a poté i samotnou televizi. Ptáte se, proč je slovo viděli v uvozovkách? No, je to jednoduché. Projektor se totiž nepodařilo rozběhnout a tak se hokej promítal na 17″ (neširokoúhlý!) monitor. Jak si asi dokážete představit, moc toho vidět nebylo. Nicméně po první třetině se většina slovenských účastníků posadila stranou (povětšinou blíže ke grilu) a tak se každý, koho hokej zajímal, dostal na dohled. Akce trvala až dlouho do noci a byla rozhodně vydařená. Už se těším na další ročník a doufám, že se tam taky vypravíte…!

projekce hokeje

8 komentářů u „Pražský Majáles a MayDej 2009

 1. Baunka

  „Vzhledem k tomu, že už jsme s Tondou byly na místě od začátku..“ Teda, odkdy jste s Tondou ženský? 🙂

 2. Tonda

  @Baunka: Však jsme měly ty růžový náramky. :o))

  Jinak co dodat. Barnáááck!! 🙂 Příště to chce v našich řadách víc lidí … víc šílených nebo decentně opilých lidí. 🙂

 3. Evča

  Náš majáles se nesl jen v duchu místních kapel a mého penicilínu v kapse. Stejně jsem si z něho odnesla takový zvláštní pocit smutku z konce osmi společně strávených let. Bude se ale hezky vzpomínat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *